Facebook Google+ Twitter

Wielkanoc i majówka – ile to kosztuje?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-04-05 09:11

Drugi tydzień kwietnia i początek maja to czas, kiedy miliony osób ruszą w podróż. Najpierw kwietniowe wyjazdy związane są ze świętami wielkanocnymi, a potem początek maja, czyli najdłuższy "weekend" w roku. Sprawdzamy, ile wydamy na wyjazdy w ciągu najbliższego miesiąca.

Fot. Piotr Jasiczek, Gazeta PoznańskaTęsknota za ciepłym morzem

- Najbardziej atrakcyjne oferty majowe już sprzedaliśmy - mówi Izabela Kwiecień z katowickiego Orbisu. - Tymi wyjazdami klienci interesowali się już dwa miesiące temu. Szczególną popularnością cieszyły się tygodniowe wycieczki samolotowe do Egiptu, Tunezji czy na Teneryfę. Teraz zostały nam głównie imprezy autokarowe, na przykład wycieczki objazdowe po Europie.

Joanna Kubica, współwłaścicielka pensjonatów w Beskidach i nad Bałtykiem przekonuje, że są również atrakcyjne oferty wypoczynku w Polsce. - Mamy w ofercie tygodniowe pobyty zdrowotne, w trakcie których można skorzystać z zabiegów leczniczych, kosmetycznych czy relaksujących ciało i umysł - twierdzi. Dodaje, że coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków cieszy się aktywny wypoczynek. - Rowery, kajaki, żeglarstwo, a zwłaszcza jazda konna są obecnie bardzo modne - mówi. Jej zdaniem, mało osób wyjeżdża na święta wielkanocne, bo to w sumie tylko jeden dodatkowy dzień wolny.

Zarezerwuj bilet

- Zauważamy, że na Wielkanoc głównie przyjeżdżają do nas turyści, natomiast niewielu Polaków wyjeżdża - mówi Łukasz Orłowski, dyrektor firmy Orland w Zawadzkiem.

Firma ta prowadzi przewozy autokarowe min. do Niemiec. - Ale i z Niemiec - gdzie mieszka wiele osób, które się tam przeniosły z Opolszczyzny i Śląska - z roku na rok przyjeżdża mniej osób na święta wielkanocne - dodaje dyrektor Orłowski. - Widać mają więcej pracy albo innych zajęć.

Nie ma więc problemów z zakupem biletu na autokar. - W sytuacji, gdy na danej linii jest dużo więcej podróżnych niż zwykle, podstawiamy dwa autokary - wyjaśniają w firmie Orland.

Większe kłopoty mogą być po świętach, kiedy rozpoczną się powroty zagranicznych turystów oraz Polaków pracujących na Zachodzie - twierdzą przewoźnicy.

- Już dziś warto wykupić bilet, zwłaszcza jeśli ktoś chce wracać samolotem lub promem na przykład do Skandynawii - radzą w katowickim Orbisie.

Dodatkowe pociągi na święta

Wielu z nas w czasie świąt wybierze się zapewne w podróż pociągiem. W związku z tym na dworcu warto zapytać o dwie rzeczy - dodatkowe pociągi uruchamiane w okresie Wielkiej Nocy oraz ulgi na przejazdy. - W okresie świąt uruchamiamy ponad 70 dodatkowych pociągów - informuje Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP. - Do tego 20.000 pociągów dalekobieżnych stałego kursowania, zaopatrzonych w większą liczbę wagonów. Pierwsze dodatkowe pociągi ruszą w nocy z czwartku na piątek. Zadbamy również o podróż powrotną uruchamiając kolejną falę połączeń od lanego poniedziałku 9 kwietnia.

Tańszy bilet

• Bilet turystyczny
To specjalna oferta dla osób podróżujących pociągami osobowymi i pospiesznymi w dni wolne od pracy. Uprawnia ona do nieograniczonej liczby przejazdów – właściciel zyskuje prawo do wielokrotnych przesiadek – za 6.000 zł w klasie 2 i 80 zł w klasie 1. Wyruszyć można już od godz. 18.000 w dniu roboczym, poprzedzającym dni wolne. Podróż należy zakończyć do godz. 6.000 pierwszego dnia roboczego. – Z oferty tej będzie można skorzystać od piątku 6 kwietnia od godziny 18.000 aż do wtorku 10 kwietnia do godziny 6.000 – informuje Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP Przewozy Regionalne spółka z o. o. – W sprzedaży dostępne są również pozostałe oferty tanich biletów: Przejazdy rodzinne, Bilety grupowe, Bilet na 5-tkę i Szczęśliwa 13-stka.

• Przejazdy rodzinne
To propozycja dla rodzin - osób dorosłych podróżujących z dziećmi. 33-procentowa ulga przysługuje maksymalnie dwóm osobom dorosłym, podróżującym z maksymalnie dwojgiem dzieci, które nie ukończyły 16 lat.

• Bilet wycieczkowy
Bilet wycieczkowy można kupić w relacji do 20.000 km od każdej stacji, w klasie 2 pociągów osobowych lub pospiesznych. Wyruszyć można w dniu roboczym, poprzedzającym bezpośrednio dni wolne od pracy od godz. 20.00; powrót do północy ostatniego dnia wolnego. Bonifikata:
– w jedną stronę można go kupić z ulgą 15 proc.,
– w kierunkach "TAM i POWRÓT" - z ulgą 33 proc.; pod warunkiem, że przejazd w obie strony odbywa się tą samą trasą.

• Bilet na 5-tkę i Szczęśliwa 13-stka
Dzięki tej ofercie można uzyskać:
- 5 przejazdów w cenie 4 przejazdów, czyli jeden przejazd gratis,
- lub 13 przejazdów w cenie 10 przejazdów, czyli trzy przejazdy gratis.

Mariusz Urbanke, Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.