Facebook Google+ Twitter

Wielkanoc na ostrowieckim Rynku

W sobotę, 19 marca 2016 roku i w następującą po niej Niedzielę Palmową Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim zamienił się w przedświąteczne miejsce spotkań mieszkańców.

Konkursowe pisanki. / Fot. Krzysztof KrzakStało się tak za sprawą Miejskiego Centrum Kultury i zorganizowanych przez nie rodzinnych konkursów związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. Pierwszy z nich polegała na wykonaniu najpiękniejszej pisanki wielkanocnej. Mogły być na wydmuszce, jajku plastikowym lub styropianowym, drewnianym lub z innego trwałego materiału, a technika zdobienia jaja była dowolna. Prace oceniane było przez jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele biura Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego, Miejskiego Centrum Kultury oraz radni Rady Miasta i Powiatu. W kategorii najmłodszych uczestników (do 6. roku życia) wygrali Kamila Kaptur i Antoni Sokołowski, II miejsce zajęli: Julia Gagat i Dominik Lach, a III – Izabela Religa i Dawid Maj. W kategorii wiekowej 7 – 13 lat za najlepsze pisanki uznano te wykonane przez Nikolę Kapuścik, Martynę Korzeniecką i NikolęPrace budziły spore zainteresowanie oglądających. / Fot. Krzysztof Krzak Zalewską. Nagrodzono także prace Aleksandry Baki i Emilii Pietrzyk (II miejsce) oraz Martyny Kacały i Mateusza Krzyżkowskiego. Laureatami w grupie wiekowej 14 – 18 lat zostali: Natalia Nowak i Dawid Zalewski (I miejsce), Marlena i Marzena Jedlikowskie, Julia Wypchło (II miejsce), Aleksandra Kocjan (III miejsce). W kategorii rodzinnej, w której specjalnie premiowane będą pisanki wykonane wspólnie np. przez dzieci i rodziców, dziadków i wnuki największe uznanie jury zdobyła pisanka wykonana przez Kubę Drążkiewicza z mamą Jolantą. II nagrodę zdobył Julian Grabowski za pisankę wykonaną wspólnie z dziadkiem, a III – przedstawiciele rodzin Płatków (Lena i Magdalena) i Kowalskich (Jaś i Monika). Podczas przedświątecznego spotkania na ostrowieckim Rynku mieszkańcy mogli wspólnie ozdabiać metrowe pisanki wykonane ze sklejki.Mieszkańcy dekorowali wielkie pisanki wielkanocne. / Fot. Krzysztof Krzak

W niedzielę natomiast ostrowczanie mogli się wykazać pomysłowością w tworzeniu palm wielkanocnych. Jedynym ograniczeniem był zakaz używania do tej czynności sztucznych kwiatów i plastikowych elementów. W najmłodszej kategorii wiekowej (do 6 lat) jury najwyżej oceniło palmę Eleny Sularz, a II nagrodę otrzymała Oliwia Pietrzyk. W kategorii do 13. roku życia I miejsce zajęła praca Julii Maloty, II – Weroniki Kani, a III nagrodę przyznano ex - aequo Dawidowi Ostrowiecki Rynek wypełnił się palmami wielkanocnymi. / Fot. Krzysztof KrzakKacudze i Jakubowi Zakładzie. W kategorii rodzinnej jury przyznało pięć wyróżnień, a otrzymali je: Magdalena Wiączek z synami, Jasiem i Stefanem, Milena Gutorska z córką Mają, Monika Dunal – Kozieł z córką Karoliną, Julia i Agnieszka Wojciechowskie, Marta Kądziela z synem Ignacym. I nagrodę otrzymały: Martyna i Julia Kacała z rodzicami. Laureaci odbierali nagrody z rąk Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego i pozostałych jurorów (Włodzimierza Steca, Haliny Wojciechowskiej, Ewy Storzysz i Doroty Kowalczyk).Rodzinna fotografia laureatów konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną z Prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosławem Górczyńskim. / Fot. Krzysztof Krzak

Po rozstrzygnięciu pierwszego rodzinnego konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną zaprezentowane zostało blisko dwugodzinne misterium paschalne "Droga miłosiernej miłości" pod patronatem prezydenta miasta przez Katolicki Zespół Edukacyjny i MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Scenariusz został przygotowany w oparciu o "Pasję oczami Marii Magdaleny" Anety Antosiak. Widowisko wyreżyserowały: Marta Skrok, Ewelina Gierczak - Dziułka i Maria Jędrzejewska. Oprawę muzyczną przygotowały: siostra Monika Trocha i Agnieszka Rożek. Wystąpił 35 - osobowy zespół uczniów, nauczycieli i rodziców placówki im. św. Zygmunta Felińskiego przy ulicy Grabowieckiej.
Do Wielkiego Piątku, 25 marca 2016 roku, w godzinach 9 – 17 funkcjonować będzie "Wielkanocy ryneczek 2016", na którym będzie można kupić świąteczne produkty i ozdoby przygotowane przez regionalnych rzemieślników i producentów, a także miejscowe stowarzyszenia i organizacje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wielkość palm czy jaj? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaja jak malowane.

W przypadku palm odwróciłbym porządek. To dzieci powinny decydować o tym, któremu oficjelowi z ratusza palma odbiła najmocniej.
Wielkość - ma znaczenie! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

... a i palmy nieźle odbiły!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jaja. Tylko podziwiać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.