Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26382 miejsce

Wielkanoc nie powita nas śniegiem. Prognoza pogody

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-02 00:02

Tytuł kontrastuje nieco z entuzjastycznymi prognozami niektórych stacji telewizyjnych, mających nadzieję na bardzo ciepłą Wielkanoc. Lepiej niech cieszy nas brak pokrywy śnieżnej.

 / Fot. EPA/IAN LANGSDONOstatni tydzień nie był pogodowo zachwycający, ale przyniósł choć trochę bardzo potrzebnych opadów. Jeszcze do połowy tygodnia możemy spodziewać się przelotnych opadów, a potem znowu - sucho.

W pogodzie zamieszał nam wyż brytyjski, który po dłuższym postoju nad kanałem La Manche, przesunął się nad środkowy Atlantyk – na zachód od Irlandii.
Stworzył tym samym przestrzeń dla przesunięcia się nieco na południe rozległego niżu z centrum znad Morza Barentsa. Ta strefa niskiego ciśnienia wysyłała ku Europie Środkowej niewielkie niże, które sprowadzały do nas chłodne powietrze pochodzenia arktycznego i opady.

W nadchodzącym tygodniu wyż Atlantycki zacznie stopniowo przesuwać się na południe w kierunku Wysp Azorskich. Ma to dla naszej pogody duże znaczenie, bo ponownie uruchomi cyrkulację zachodnią i już w Święta, a zwłaszcza w kolejnym tygodniu – zacznie sprowadzać wyraźnie cieplejsze powietrze.

Nadchodzący tydzień będzie jeszcze chłodny. Na Mazurach praktycznie we wszystkie noce możemy spodziewać się przymrozków, nawet do -5C. Na Mazowszu około 0C do -2C. W dzień, na Mazurach jedynie w poniedziałek i środę od 1C do 3C. W pozostałe dni od +4C do +8C. Na Mazowszu od +5C do +13C.
Najcieplejszymi dniami będą prawdopodobnie Wielki Piątek i Wielka Sobota.

W lany poniedziałek również powinno być około +10C. Przelotne opady do środy. Wiatr jedynie w poniedziałek dość silny. W pozostałe dni słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich. W kolejnych dniach – w następnym tygodniu (około połowy) możemy spodziewać się wyraźnego ocieplenia i wzrostu temperatury powyżej +10C. W pierwszych dniach kwietnia wreszcie ilość ciepła dostarczanego w dzień przez Słońce przewyższa straty ciepła w czasie coraz krótszych nocy. Jest to warunek konieczny dla dalszego wzrostu temperatury powietrza.

Warto też zwrócić uwagę na to, że z pierwszymi dniami kwietnia rozpoczyna się okres, gdy nasze twarze wystawione na działanie promieni słonecznych, mają szansę na nieco opalenizny. Na razie jest to bezpieczne, a najlepszy efekt uzyskuje się w okolicach południa słonecznego (dla Mazur i Mazowsza to około 12:30 CEST). Wesołych Świąt!

Bohdan Mierzwiński

Znajdź nas na Google+
(Bohdan Mierzwiński)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.