Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9304 miejsce

Wielkanoc - Triduum Paschalne w jednym

Zmartwychwstanie Pańskie zwane Wielkanocą jest najważniejszym świętem w Kościele katolickim. Jego wartość warunkuje tzw. Święte Triduum Paschalne. Wielkanoc - to nie tylko święconka i dyngus, ale głęboki sens religijny dla chrześcijan.

 / Fot. Czesław Postawa Tydzień od Niedzieli Palmowej do Wielkanocy nazywany jest Wielkim, ponieważ uobecnia pamiątkę najważniejszych wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa. Kościół katolicki jako społeczność wiernych, wyznających Chrystusa przeżywa ten tydzień wyjątkowo i szczególnie. Przede wszystkim gromadzą się w kościołach w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W każdym z tych dni we wspólnocie przeżywają inne wydarzenie religijne.

Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia dwóch sakramentów, a mianowicie kapłaństwa i eucharystii. Uwaga z wiarą koncentruje się na słowach Chrystusa, które wypowiedział w Wieczerniku: To jest Ciało Moje, które za was będzie wydane oraz To jest Krew Moja, która za was będzie przelana. Nawiązał tymi słowami do cierpienia i ofiary na krzyżu. Niemniej jednak, umywając nogi apostołom, nie tylko dał przykład pokory, ale zachęcił do wzajemnej służby i miłości. Miłość w stopniu najwyższym jest ta, która obejmuje swym zasięgiem nieprzyjaciół. W wielu zatem kościołach odbywa się w tym dniu obrzęd umycia nóg apostołom i nawiązanie w homiliach do eucharystii. To jednak nie wszystko. Chrystus, jak głosi biblia, polecił wspominanie chwili wieczernika. Apostołów uczynił przewodnikami, aby wraz z Jego wyznawcami czynili to na Jego pamiątkę. Zatem msza św. jest kontynuacją tego, co rozpoczął Chrystus w Wieczerniku. Oczywiście po liturgii, Najświętszy Sakrament przenoszony jest do tzw. ciemnicy. Od tej chwili naczelne miejsce przyjmie adoracja krzyża i uczczenie dzieła Zbawienia.

W Wielki Piątek w całym Kościele katolickim nie sprawuje się mszy św. Jak wspomniano, najważniejsza w tym dniu jest adoracja krzyża. Wierni gromadzą się w kościołach na obrzędy Męki Pańskiej, całują krzyż dla uczczenia Chrystusa i wyrażenia Mu wdzięczności za bezgraniczny dar miłości poprzez ofiarę krzyżową. Religijny sens tego wydarzenia akcentuje pokonanie ofiarą i miłością grzechu. Wiernych Kościoła katolickiego obowiązuje w tym dniu post ścisły: jakościowy i ilościowy. Po liturgii, Najświętszy Sakrament jest przenoszony do Grobu Pańskiego i tam pozostanie do Wigilii Paschalnej.

Wielka Sobota jest już radosnym dniem, który wieńczy Triduum Paschalne. Wprawdzie wierni adorują Grób Pański, tradycyjnie poszczą nadal, ale też i święcą pokarmy wielkanocne. W koszyczkach mogą znaleźć się różności. Najważniejsze zawsze są jednak symbole nowego życia, jak: jajka, baranek, zajączek, kurczątko. Dlaczego? Wigilia Paschalna wskazuje już bezpośrednio na Zmartwychwstanie Chrystusa - pokonanie śmierci. Poświęca się ogień, zapala się od niego tzw. paschał i procesyjnie ze śpiewem Światło Chrystusa, wprowadza się je do kościoła, odśpiewuje się orędzie wielkanocne oraz odnawiane są przyrzeczenia chrztu św. Obrzędy kończą się procesją rezurekcyjną, która ma miejsce albo po liturgii Wigilii Paschalnej, albo w nocy, albo w niedzielę wczesnym rankiem. Jej symbolika wskazuje na obwieszczenie światu faktu Zmartwychwstania Chrystusa. Alleluja - Radujmy się, Chrystus Zmartwychwstał: słowa te stanowią najgłębszy sens wiary nie tylko tego dnia, ale w ciągu całego życia każdego katolika.

Warto tu wspomnieć, że w wielu miejscach nie tylko w Polsce, ale i na świecie, odgrywane jest Misterium Męki Pańskiej, zazwyczaj przyciągające tłumy wiernych. W każdym razie wzajemne życzenia i wspólny świąteczny posiłek kończy obchody Wielkiego Tygodnia i pozostaje już tylko świętowanie i przeżywanie świeckich tradycji związanych z Wielkanocą, jak chociażby lany poniedziałek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Co by znaczyły te święta, gdyby nie ich sens religijny? Nic. Byłaby tylko pustka, bo i co miałoby się świętować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ważne, by o tym przypominać.
Wielkanoc to nie tylko jaja czekoladowe, zające Milka i Lindtt. To nie tylko dodatkowe wolne od pracy chwile.
I nie tylko powód do wielkich zakupów i szaleństwa obżarstwa.
pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze przeczytałam z dużym zainteresowaniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.