Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8180 miejsce

Wielkanoc w Hiszpanii - Wielki Tydzień

Wielki Tydzień w Hiszpanii świętuje się już od czwartku. Wielki Czwartek i Wielki Piątek jest dniem kalendarzowo wolnym w zależności od danej prowincji. Obchody Męki Pańskiej na Półwyspie Iberyjskim mają bardzo zróżnicowany charakter.

Bractwa Pokutników / Fot. Izabella DegenW różnych zakątkach Hiszpanii przeżywane są one inaczej. Na północy kraju i w części kastylijskiej obchodzone są w ciszy i skupieniu, podobnie jak w Polsce. Na południu w Andaluzji, panuje niezwykły klimat, święta są związane z wielką tradycją, powstałych już w średniowieczu bractw Pokutników Chrystusowych. Bractwa te zakładane są przez cechy rzemieślników, zrzeszają ludzi oddanych tej tradycji i to właśnie one organizują procesje i prezentacje pasos.

Słowo psos ma wielorakie znaczenie, odnosi sie do wszystkich uroczystości Męki Pańskiej oraz oznacza figury świętych noszone w czasie procesji. Pasos to także religijne dzieła sztuki wybitnych artystów hiszpańskich.

Stroje bractw i ich kolorystyka nawiązują do symboliki wielkopostnej; brąz, fiolet, purpura oznaczają cierpienie i żałobę, natomiast biały oznacz niewinność. Procesje te odbywają się zazwyczaj przy rytmie bębnów, a w Andaluzji przy udziale całych orkiestr dętych. Podczas procesji z tłumu dobiega raz po raz ekstatyczny śpiew canto jondo, mówiący o bólu i cierpieniach związanych z męką Chrystusa. Jak każde święto ludowe, procesja w gruncie rzeczy jest radosna. Radosny tłum i kwitnąca przyroda kontrastują z żałobą Wielkiego Tygodnia.

Niezwykła jest ta różnorodność obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Smutek i surowość procesji z Salamanki, Toledo można skonfrontować z żywiołowością i folklorem miejscowych pasos w Sewilli, Granadzie czy Maladze. W Katalonii i Walencji odbywają się inscenizacje ukrzyżowania Chrystusa. Najbardziej znana jest inscenizacja przedstawiana w Esparraguera w Katalonii, spektakl w którym bierze udział ponad siedemset osób.

Po tych przejmujących wydarzeniach Wielkiego Tygodnia kulminacyjnym punktem jest Niedziela Wielkanocna, dzień pełen radości wyrażanej także w procesjach, lecz już o odmiennym radosnym charakterze. Jedną z nich jest inscenizacja spotkania Matki Boskiej z Jezusem Zmartwychwstałym na placu Anaya w Salamance. Zdejmowany jest wówczas z twarzy matki czarny woal, aby ukazać jej szczęśliwe oblicze i obwieścić triumf życia nad śmiercią.

Święta Wielkanocne w Hiszpanii od wielu już lat stanowią wielką atrakcję turystyczną i przyciągają każdego roku wielu krajowych i zagranicznych turystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Michael Jackson
  • Michael Jackson
  • 04.05.2011 18:13

Supcio :) normalnie super to walnełaś ciesze sie ze mamy takie tematy

Komentarz został ukrytyrozwiń

co kraj to obyczaj :)
Artykuł bardzo ciekawy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabello :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.04.2011 19:18

Ciekawy artykuł, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, tu masz moją relację o Andaluzji.
http://tubylismy.pl/relacje/234-sevilla-moje-spotkanie-z-andaluzja-wielki-tydzien-w-sevilli-2005/wpisy/514-sevilla-andaluzja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam się szczerze , że trochę mnie to zszokowało, że przeżywanie Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Jezusa jest atrakcja turystyczną... o tempora o mores...!

A artykuł b. wartościowy ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie umiesz te wydarzenia opisywać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.