Facebook Google+ Twitter

Wielkanoc w Jerozolimie w duchu modlitw o pokój

W Jerozolimie, podobnie, jak na całym świecie, obchodzono w niedzielę Wielkanoc. Święto nabrało w tym roku wyjątkowych rozmiarów, ponieważ we wschodnich i zachodnich kalendarzach chrześcijańskich wypadło w tym samym dniu.

Wejście do Grobu Chrystusa http://www.flickr.com/photos/amanderson/2420252875/ / Fot. http://www.flickr.com/photos/amanderson/Łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal podczas homilii zwrócił się do wiernych zgromadzonych w Bazylice Grobu Pańskiego ze słowami, że świętowanie Wielkanocy przez tak wiele wspólnot potęguje radość płynącą z tych wydarzeń. Jerozolimę odwiedziło w tym roku, wedle szacunków, około 50 tysięcy pielgrzymów, nie licząc chrześcijan mieszkających w Palestynie. Szansy uczestnictwa zostało pozbawionych wielu wiernych ze Strefy Gazy, którzy, z powodu izraelskiej blokady i wyjątkowych środków bezpieczeństwa, mają bardzo ograniczoną możliwość podróżowania. Na obchodach w Bazylice nie zabrakło także przedstawicieli zagranicznych służb dyplomatycznych.

W tym roku uroczystości starano się zorganizować i przeprowadzić z wielką ostrożnością, aby wspólnoty chrześcijańskie, mające swoje kaplice w Bazylice Grobu Pańskiego, nie przeszkadzały sobie w świętowaniu. Oprócz rzymsko-katolickiego Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, na czele którego stoi arcybiskup Fouad Twal, swoje miejsce modlitwy mają tutaj Kościół prawosławny, a także koptyjski, ormiański, etiopski i syriacki.

Arcybiskup Twal homilię przy Grobie Pańskim wygłosił po francusku, a wersje w innych językach, w tym po arabsku, rozdano wiernym uczestniczącym w liturgii. Znalazły się tam słowa: „Z Twoją siłą, o Ukrzyżowany […] chodzimy z Tobą w drodze krzyżowej po ulicach tego cierpiącego miasta”. W dalszej części wyraził nadzieję, że w Ziemi Świętej w końcu zostaną przezwyciężone podziały, a wspólne dążenia do pokoju zbliżą do siebie zwaśnione strony. Ceremonii uroczystego charakteru dodawał unoszący się w Bazylice przez cały czas zapach kadzideł oraz rozlegające się hymny sławiące zmartwychwstanie.

Także w Rzymie papież Benedykt XVI mówił w swojej homilii o pokoju na Bliskim Wschodzie. Zapewnił, że modli się o zaprzestanie wszelkich sporów, a w szczególności tych w Ziemi Świętej.

Przedstawiciele wszystkich wspólnot chrześcijańskich, modlących się w Jerozolimie, potępili działania Izraela, który, według nich, utrudnia praktykowanie swoich religii Palestyńczykom, zarówno muzułmanom jak i chrześcijanom. Na swojej konferencji prasowej arcybiskup Kościoła ormiańskiego powiedział, że izraelskie służby bezpieczeństwa uniemożliwiają pielgrzymom spędzenia świąt w Bazylice Grobu pańskiego. Fakt ten jest to związane z ustawieniem wzdłuż wszystkich dróg prowadzących do Świątyni barier, utrudniających wielu wiernym spędzenia Wielkanocy w tym wyjątkowym miejscu.

Źródła:
Asharq al-Awsat
al-Waqt
al-Ayyam
AFP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.