Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8143 miejsce

Wielkanoc w Kościele ewangelickim

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-04-24 09:44

Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dwa dni wielkiego świętowania dla ewangelików. To najpiękniejsze Święta dla wszystkich chrześcijan. W tym roku katolicy, protestanci i prawosławni świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w tym samym czasie.

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa / Fot. Noel Coypel, 1700r. Wikipedia, domena publicznaWielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dwa dni wielkiego świętowania dla ewangelików. Uważam też, że są to najpiękniejsze Święta dla wszystkich chrześcijan. Chrystus Zmartwychwstał i już nikt i nigdy nie będzie mógł powiedzieć "Z tamtej strony nikt nigdy nie powrócił" . Wrócił Jezus! To jest dla ludzkości najcudowniejsza informacja . Zmartwychwstanie jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach ludzkości - mówi ks. Jan Byrt z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczyrku.

W Kościele ewangelickim w Wielkanoc odbywają się bardzo uroczyste nabożeństwa. W niedzielę odprawiane jest najpierw nabożeństwo rezurekcyjne, następnie uroczyste nabożeństwo główne ze spowiedzią i Komunią Świętą. Kolorem liturgicznym jest biel.

Na Śląsku Cieszyńskim, w niektórych parafiach odprawiane są one wczesnym rankiem (około godz. 5.00), często na cmentarzach i w kaplicach cmentarnych. To na pamiątkę przyjścia kobiet do grobu Chrystusa, które chciały namaścić ciało Pana.Kolorowe jaja na Wielkanoc w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczyrku / Fot. ks. Jan Byrt

Czytaj też: Wielkanoc - w tym roku święto naprawdę wszystkich chrześcijan

W Wielką Niedzielę rodziny zasiadają do uroczystego śniadania, podczas którego nie może zabraknąć jajek. Najczęściej są one różnokolorowe i we wzory. Po śniadaniu wierni idą do kościoła, aby wysłuchać Ewangelii i wielbić Pana modlitwą i pieśniami. Wchodząc do kościoła w parafiach na Śląsku Cieszyńskim można usłyszeć starochrześcijańskie pozdrowienia"Chrystus zmartwychwstał ", na co druga osoba odpowiada "Pan wstał prawdziwie".

Chcemy, aby wierni stali się tymi apostołami, którzy zwiastują Zmartwychwstałego Chrystusa. Aby nie wyglądali jak piękne pisanki, a w środku byli zgnili. Chcemy by ta skorupa zewnętrzna, którą czasem ludzie nakładają, pękła, i żeby narodził się z parafianina wspaniały nowy człowiek. Chrystusowy człowiek - dodaje ks. Jan Byrt.

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczyrku / Fot. ks.Jan ByrtPo nabożeństwie dzieci otrzymują czekoladowe zające i jajka niespodzianki, a dorośli kolorowe kurze jajka. Póżniej wszyscy udają się na wspólny obiad rodzinny. A po nim wyruszają w góry.

W Szczyrku wielkanocny zając rozdaje prezenty

W Kościele ewangelicko-augsburskim w centrum życia wiary i wyznawania stawiane jest Pismo Święte, ono zaś milczy na temat zewnętrzności. Nie ma zwyczaju święcenia pokarmów. W tych szczególnych świątecznych dniach wierni skupiają się na zwiastowaniu żywego Słowa Bożego oraz porządkowaniu własnego życia przed Bogiem i ludźmi.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (3):

Sortuj komentarze:

cdn
  • cdn
  • 28.04.2011 20:32

Jajko, symbol wielkanocy. Czy jesteście świadomi, że to atrybut bogini płodności Asztarte. Inny jej atrybut to zając. Dlaczego te atrybuty są łączone z Jezusem. Przecież on nie jest bogiem płodności. Kler najwidoczniej chciał uatrakcyjnić święta, wszak wszystko się sprzeda, musi tylko być atrakcyjne. Kasa się liczy dla kleru przede wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu można posłuchać i zobaczyć ks. Byrta http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/24-kwietnia/4391501

Komentarz został ukrytyrozwiń
eladream
  • eladream
  • 25.04.2011 15:56

Zwyczaje protestantów też są ciekawe.Kiedyś wszyscy chrześcijanie byli razem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.