Facebook Google+ Twitter

Wielkanoc - w tym roku święto naprawdę wszystkich chrześcijan

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-22 16:48

Katolicy, protestanci i prawosławni - w roku 2011 wszyscy razem będą świętować Wielkanoc. Dzieje się tak przez zbieżność kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego.

Wielkanoc jest najważniejszym wydarzeniem chrześcijańskim, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Należy do tzw. świąt ruchomych, które nie mają stałego terminu. Zawsze wypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a zatem najwcześniej może się to stać 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Czytaj też: Święty ogień w Bazylice Grobu Pańskiego - cud czy sprawa zapalniczki?

Różnice między wyznaniami pochodzą stąd, że prawosławni stosują datowanie według kalendarza juliańskiego, a katolicy i protestanci posługują się kalendarzem gregoriańskim. W najbliższym czasie wspólne świętowanie będzie coraz rzadsze. Najbliższe za 6 lat, a kolejne dopiero w 2025 roku.

Czytaj też: Niedziela Palmowa także u prawosławnych i grekokatolików - Kościoły Wschodni i Zachodni świętują w tym samym czasie

Wobec tego w Genewie pastor Olav Fykse, sekretarz Światowej Rady Kościołów, zaapelował o pracę nad ustaleniem wspólnego terminu dla wszystkich chrześcijan na następne lata. Jak powiedział: - W świecie podzielonym przez ubóstwo i przemoc ważne jest nasze zjednoczone świadectwo dawane ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi zarówno czynem jak i słowem.

Nasuwa się jednak pytanie, czy wobec różnych tradycji i wielu lat podziałów taka propozycja jest realna?

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.