Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33038 miejsce

Wielkanoc z jajem. Także po czesku

Jak co roku w czasie świąt wielkanocnych nie obędzie się bez jajek, które w naszej religii symbolizuje życie. Jajko to tradycja, o której chciałbym powiedzieć (czyt. napisać).

Co to jest Wielkanoc? Każdy wie, że to najważniejsze i najstarsze święto w religii chrześcijańskiej, w którym czcimy Zmartwychwstanie Jezusa. Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia).

W niedzielę wielkanocną obchody rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W tym dniu rodzina zasiada do uroczystego śniadania w gronie rodzinnym, które jest poprzedzone składaniem sobie życzeń i dzieleniem się symbolicznym jajkiem, które nawiązuje do Wigilijnego opłatka.

Symbolika i niektóre tradycje
W Polsce palmę wielkanocną robiło się najczęściej, i tak jest nadal, z gałęzi wierzby, czasem łączonych z bukszpanem, barwinkiem czy cisem.
W Kościele katolickim wierzba uważana jest za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Powszechne było przekonanie, że palma wielkanocna chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami i wszelkim złem przez kolejny rok.

W Palmową Niedzielę powszechnym zwyczajem polskim jest święcenie palm, w Czechach natomiast święci się, o ile ktoś to robi, bazie. Niektórzy robią nawet z nich wianki. Oczywiście po czesku w nazwie niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień nie będzie przymiotnika palmowa, ale kwiatowa, Kvetná Nedele. Minęły czasy kiedy przestrzegano ludowych obyczajów. Kiedyś po przyjściu z kościoła Czesi wkładali bazie za święty obrazek lub krzyż, gdzie stały przez cały rok. W niektórych miejscowościach łykano bazie, żeby ustrzec się od bólu gardła. Przestrzegano też zakazu pieczenia, żeby "nie zapiec kwiatu na drzewach."

Białe szaty liturgiczne są oznaką radości, które towarzyszą Wielkanocy. W Czechach nazwy w Wielkim Tygodniu różnią się. Tam spotkamy tydzień barw, ponieważ po czesku wielki jest tylko piątek, reszta dni ma w nazwie odpowiedni kolor i tak, poniedziałek jest niebieski, wtorek - żółty, środa - czarna, czwartek - zielony, a sobota - biała.

Jajo króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie.

Pierwszy dzień Wielkanocy spędzamy przeważnie w gronie rodzinnym. Dzieci obdarowywane są łakociami i upominkami od tzw. zająca. Ta tradycja była kiedyś o wiele powszechniejsza. Teraz zanika. Prezenty były chowane, a dzieci szukając zajączka miały sporo uciechy.

Poniedziałek Wielkanocny, czyli Lany Poniedziałek to największa uciecha dla naszych pociech, ponieważ tego dnia oblewa się dla żartów inną osobę, nawet nieznajomą. Młodzi bardziej wyczekują drugiego dnia świąt... A śmigus-dyngus wywodzi się od króla Saladyna ze świąt żydowskich.

Wesołych Świąt!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No moze nie zupelnie ;)
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.