Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18110 miejsce

Wielkanocne imprezy w Krakowie - wielowiekowa tradycja

Kraków słynie z wielu imprez towarzyszących Świętom Wielkanocnym. Tradycyjnie na krakowskim Salwatorze Emaus. Największe imprezy odbywają się na terenie Starego Podgórza.

Wesołych Świąt Wielkanocnych. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Na terenie krakowskiego Podgórza obchodzona jest Rękawka u stóp kościółka św. Wojciecha na Podgórskich Krzemionkach. Kolejne co roczne widowisko historyczne odbywa się podczas Rękawki u stóp kopca Krakus w sąsiedztwie Krzemionek.

Cytuje fragment ze strony Dzielnicy XIII – Podgórze:

… Tegoroczna Wielkanoc przyjdzie do nas niemal z pierwszym oddechem wiosny. Tuż po niej, na Wzgórzu Lasoty oraz stokach Kopca Krakusa odbędzie się Tradycyjne Święto Rękawki. Ta najbardziej charakterystyczna dla tej części Krakowa "wielkanocna uroczystość" obchodzona jest od wieków trzeciego dnia Wielkanocy - tym razem 29 marca.

Przybywając pod Kopiec Krakusa możemy przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądało życie, rzemiosło, uzbrojenie i stroje we wczesnośredniowiecznych osadach. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki wojów. Możemy również poznać historię Kopca Krakusa, państwa Wiślan i Polan.

Tradycyjne Święto Rękawki przygotowywane jest przy udziale archeologów, etnografów i historyków. Zapewnia to wysoki poziom merytoryczny wydarzenia, które nasycone jest bogatą treścią edukacyjną. Dotyczy ona ważnego okresu w dziejach Polski jakim jest wczesne średniowiecze. To czas przybycia na polskie ziemie plemion słowiańskich, rozwoju ich kultury w okresie plemiennym, a wreszcie wykształcenia się struktury państwowej i wejścia do kręgu kultury zachodnioeuropejskiej.

Program Rękawki zapewnia żywy kontakt z kulturą i historią wczesnego średniowiecza. Przy tym organizatorzy starają się przedstawić historię zachodniej Małopolski w szerszym kontekście środkowoeuropejskim. Wiele uwagi kładzie się na okres przedchrześcijański – istnienia Państwa Wiślan i jego kontaktów z Wielkimi Morawami i Państwem Franków, a także okres wczesnopiastowski, kiedy to Kraków włączony został w sieć powiązań politycznych, gospodarczych i kulturalnych z terenami Czech, Niemiec, Rusi, Węgier, Italii i Skandynawii. Poza prezentacją historii politycznej bardzo dużą uwagę zwraca się na zapoznanie gości Rękawki z zagadnieniami społecznymi, obyczajowymi i obrzędowymi.

Program wydarzenia:
Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa
"Bogowie i ludzie - panteon bogów słowiańskich"
29 marca godz. 12.00 -18.00
12.00 Obrzęd rozpalenia ognia na rozpoczęcie imprezy
12.30 Bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dokoła Kopca
13.00 Dziewczęcy Korowód Wiosenny pod przewodnictwem Jarowita
13.30 Przywitanie przybyłych Białek i Wojów
14.00 Wróżba pomyślności grodu Kraka (przed świątynią)
14.45 Przedstawienie – Stworzenie Świata i Ludzi według mitów słowiańskich – Drużyna Wojów Wiślańskich Krak
15.15 Pożegnanie zimy czyli spalenie Marzanny
15.30 Bitwa Bogów i ich armii
16.45 Korowód Bogów - przedstawienie postaci boskich z komentarzem
17.15 Pochówek możnej Słowianki
Przez cały czas trwania Święta będzie można odwiedzić świątynię przedchrześcijańską, warsztat powroźniczy, kuźnię kowala, warsztat garncarza, warsztaty tkackie, udać się do wiedźmy po wróżbę czy kibicować wojom w konkursach sprawności… .

Oczywiście na terenie Krakowa i miejscowości pod krakowskich jest wiele.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.