Facebook Google+ Twitter

Wielkanocne życzenia wczoraj i dziś

Z Wielkanocą są związane liczne tradycje i zwyczaje domowe, które staramy się kontynuować. Jedną z tradycji jest składanie życzeń świątecznych. W jaki sposób składaliśmy życzenia swoim bliskim dawniej, a jak to robimy dziś?

Polskie pocztówki wielkanocne - kolaż / http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Easter_postacards_the_80%27s_%28collage_postcards_from_Poland%29.jpg / Fot. Silar

Wczoraj...

Najpopularniejszym sposobem na przekazanie życzeń były kartki, wysyłane z pomocą poczty. Mają one swoją wieloletnią tradycję, jednak niemożliwe jest dzisiaj dokładne wskazanie, które z kart polskich i nie tylko można uznać za najstarsze i gdzie oraz przez kogo zostały wydane. Jak każdy popularny wynalazek pocztówka ma wielu ojców.
Karty ilustrowane widokami miast, z reprodukcjami dzieł sztuki oraz życzeniami świątecznymi ukazały się już na początku lat 70. XIX wieku, zaś pomysł ich powstania pojawił się w okresie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku. Bardzo szybko ilustrowane kartki wysyłane z różnych okazji zrobiły oszołamiającą karierę.

Pocztówka Wielkanocna / Fot. Dorota MichalczakNajwcześniejsze karty wielkanocne wysyłane w Polsce przedstawiały dzwony, stada kurczaków i kaczątek, zające i owieczki, wiosenne konwalie, wierzbowe bazie, suto zastawiony wielkanocny stół, w tym: mazurki, dziczyznę, baby wielkanocne, pęta kiełbas i pasztety, również wiklinowy koszyczek z malowanymi pisankami, jako symbol odradzającego się życia, oraz obowiązkowo lukrowanego baranka przystrojonego w chorągiewkę, symbolizującego zmartwychwstałego Jezusa, a także tzw. "święcone" jedyne w swoim rodzaju w Europie. Ilustracje na kartkach wielkanocnych czerpały wzór z ikonografii kultury chrześcijańskiej i kultury świeckiej. Często zamiast do przedstawień związanych z męką Pańską, ukrzyżowania czy zmartwychwstania sięgano również do dawnych symboli i zwyczajów ludowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To już drugi rok, kiedy z rodziną własnoręcznie robimy kartki świąteczne. Zazwyczaj są one bardzo podobne do siebie, życzenia staramy się układać sami, jest ich bardzo dużo, bo ponad 40, więc o życzeniach i kartkach myślimy już miesiąc przed świętami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja niestety wysyłam zakupione. Staram się nie na ostatnią chwilę, bo za granicę też wysyłam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kartki staram się robić sama, każda inna i z myślą o jej adresacie.
To samo dotyczy składanych życzeń, nigdy hurtem równo na wszystkich kartkach, tylko indywidualnie do adresata kartki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.