Facebook Google+ Twitter

Wielkanocne życzenia wczoraj i dziś

Z Wielkanocą są związane liczne tradycje i zwyczaje domowe, które staramy się kontynuować. Jedną z tradycji jest składanie życzeń świątecznych. W jaki sposób składaliśmy życzenia swoim bliskim dawniej, a jak to robimy dziś?

Polskie pocztówki wielkanocne - kolaż / http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Easter_postacards_the_80%27s_%28collage_postcards_from_Poland%29.jpg / Fot. Silar

Wczoraj...

Najpopularniejszym sposobem na przekazanie życzeń były kartki, wysyłane z pomocą poczty. Mają one swoją wieloletnią tradycję, jednak niemożliwe jest dzisiaj dokładne wskazanie, które z kart polskich i nie tylko można uznać za najstarsze i gdzie oraz przez kogo zostały wydane. Jak każdy popularny wynalazek pocztówka ma wielu ojców.
Karty ilustrowane widokami miast, z reprodukcjami dzieł sztuki oraz życzeniami świątecznymi ukazały się już na początku lat 70. XIX wieku, zaś pomysł ich powstania pojawił się w okresie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku. Bardzo szybko ilustrowane kartki wysyłane z różnych okazji zrobiły oszołamiającą karierę.

Pocztówka Wielkanocna / Fot. Dorota MichalczakNajwcześniejsze karty wielkanocne wysyłane w Polsce przedstawiały dzwony, stada kurczaków i kaczątek, zające i owieczki, wiosenne konwalie, wierzbowe bazie, suto zastawiony wielkanocny stół, w tym: mazurki, dziczyznę, baby wielkanocne, pęta kiełbas i pasztety, również wiklinowy koszyczek z malowanymi pisankami, jako symbol odradzającego się życia, oraz obowiązkowo lukrowanego baranka przystrojonego w chorągiewkę, symbolizującego zmartwychwstałego Jezusa, a także tzw. "święcone" jedyne w swoim rodzaju w Europie. Ilustracje na kartkach wielkanocnych czerpały wzór z ikonografii kultury chrześcijańskiej i kultury świeckiej. Często zamiast do przedstawień związanych z męką Pańską, ukrzyżowania czy zmartwychwstania sięgano również do dawnych symboli i zwyczajów ludowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To już drugi rok, kiedy z rodziną własnoręcznie robimy kartki świąteczne. Zazwyczaj są one bardzo podobne do siebie, życzenia staramy się układać sami, jest ich bardzo dużo, bo ponad 40, więc o życzeniach i kartkach myślimy już miesiąc przed świętami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja niestety wysyłam zakupione. Staram się nie na ostatnią chwilę, bo za granicę też wysyłam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kartki staram się robić sama, każda inna i z myślą o jej adresacie.
To samo dotyczy składanych życzeń, nigdy hurtem równo na wszystkich kartkach, tylko indywidualnie do adresata kartki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.