Facebook Google+ Twitter

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-04-02 20:56

Dla wszystkich, którzy oczekują z niecierpliwością na Święta Wielkanocne Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przygotowało wyjątkowe wydarzenie.

13 kwietnia odbędzie się kolejna edycja Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu, który już od dwunastu lat towarzyszy mieszkańcom Krakowa w Niedzielę Palmową.

W tym roku na miłośników twórczości ludowej, zarówno na tych najmłodszych oraz tych najstarszych, czeka mnóstwo atrakcji. Artyści ludowi - rzeźbiarze, garncarze, wikliniarze, malarki, koronczarki, zagoszczą na Placu Wolnica już od godziny 11.00 do 16.00 i na żywo zobaczyć będziemy mogli, jak tworzą swoje dzieła. Każdy będzie mógł kupić sobie ptaszki, miody, chleby, świątki, palmy, garnki i wiele innych wyrobów, które powinny zagościć na wielkanocnym stole.

To wszystko dla ciała, a dla ducha.... muzyka w wykonaniu zespołów ludowych z Krakowa i okolic, tradycyjny przepiękny korowód palm wielkanocnych, wszak to Niedziela Palmowa, widowisko o zwyczajach związanych z okresem świąt w wykonaniu Grupy „Obrzędasy” pod kierunkiem Aleksandry Kuźmy ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. Pojawią się w nim najważniejsze obyczaje związane z przygotowaniami i afirmacją Świąt Wielkanocnych - gaiki-maiki, wieszanie śledzia i pogrzeb żuru, śmigus-dyngus, wykonywanie palm wielkanocnych, tradycyjne obrządki związane z kuchnią czy chodzeniem z kogucikiem.

I to nie wszystko! Rozwiążemy konkursy na palmę, baranka i kartkę wielkanocną w którym brali udział uczniowie z małopolskich szkół. Podzielimy się jajem przy symbolicznym stole.

Koniecznie trzeba przyjść i przekonać się samemu, jak można przygotować się do Wielkanocy i jak ważne jest pozostawienie tej tradycji następnym pokoleniom. Będzie barwnie, nastrojowo, na ludowo i autentycznie, bo to właśnie wyróżnia Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu.
(Agnieszka Perc)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.