Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9338 miejsce

Wielki come back chińskiej róży na polskie parapety

Herbatę z hibiskusa podobno popijali już faraonowie. W Polsce roślina ta uprawiana była od dawna, jednak za sprawą pewnej legendy zniknęła z polskich parapetów. Teraz wraca na nie ponownie i szturmem podbija serca miłośników pięknych roślin.

 / Fot. Karolina HoroszkoHibiskus, nazywany także ketmią czy różą chińską, to bardzo znana i zarazem efektowna roślina o pięknych kwiatach. Cieszy się ogromną popularnością na całym świecie ze względu na łatwość uprawy i częste kwitnienie. W Polsce najczęściej zdobi mieszkania, a w krajach o cieplejszym klimacie króluje w parkach i ogrodach.

 / Fot. Karolina HoroszkoHibiskus kojarzy się głównie z herbatą i tak też wykorzystywano go już w starożytnym Egipcie. Do dziś sława hibiskusa przetrwała na tych terenach i wciąż tradycyjnie pije się napar z tej rośliny w Egipcie oraz innych krajach Afryki Północnej. Największymi potentatami hibiskusa są obecnie: Sudan, Egipt, Tajlandia i Chiny. A najwięcej tej rośliny kupują Niemcy i Amerykanie.

W Polsce podobno różę chińską uprawiały już nasze prababcie. Jednak w latach sześćdziesiątych roślina ta zyskała złą sławę i zniknęła z polskich parapetów. Niesłusznie przypisano jej właściwości trujące i rakotwórcze, chociaż nie potwierdziły tego żadne badania naukowe. Legenda głosi, że w holu pewnego szpitala stał obficie kwitnący hibiskus. Wielu pacjentów ścinało z niego sadzonki, co doprowadziło niemal do jego zniszczenia. Wtedy obok ustawiono tabliczkę: "Roślina szkodliwa dla zdrowia". Uratowało to jej życie, ale zła opinia rozpowszechniła się i różę chińską wypędzono z polskich domów.

 / Fot. Karolina HoroszkoDzisiaj roślina ta uprawiana jest coraz częściej. Spotyka się już w kwiaciarniach, oprócz tradycyjnej odmiany o czerwonych kwiatach, także sadzonki z kwiatami białymi, pomarańczowymi, różowymi, żółtymi, czy purpurowymi.

Więcej informacji o róży chińskiej:
Uprawa
Właściwości

Źródła: wikipedia, "Ogrody"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piękny kwiat i ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.08.2010 18:17

Ja mogę tylko pozazdrościć innym kwiatów, u mnie tylko kaktusy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Obecnie ocieplany jest mój blok. Tam gdzie prace zostały skończone parapety są znacznie większe. Momentalnie na nich pojawiły się doniczki z kwiatami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał, a zwłaszcza anegdota szpitalna. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.