Facebook Google+ Twitter

Wielki Czwartek - posłuchajcie historii sprzed 2 tys. lat

W czwartek zaczyna się Triduum Paschalne w Kościele katolickim. Dla wiernych są to najważniejsze dni w roku liturgicznym. Dowiedzmy się, jakie wydarzenia towarzyszą temu świętu.

 / Fot. Joan de Joanes/domena publicznaKiedy w domu trwają ostatnie przygotowania do Świąt Wielkanocnych, w liturgii kościelnej upamiętniają się wydarzenia, które dokonały się prawie 2000 lat temu. Tradycja przenosi nas w czasy około 33 r. n.e. Przy ustalaniu daty narodzin Jezusa pomylono się o około 2-3 lata i dziś powinien być prawdopodobnie rok 2014 lub 2015.

Jesteśmy w mieście Jerozolima. Jezus z uczniami zamierza spożyć Paschę, zgodnie z tradycją żydowską, na cześć wyjścia ludu izraelskiego z niewoli egipskiej. Jeden z uczniów znajduje pomieszczenie, robi zakupy i wieczorem siadają do wieczerzy. Dzisiaj nazywamy ją Ostatnią Wieczerzą. Jest to pierwsza msza święta. Jezus oraz apostołowie spożywają między innymi chleb, który Syn Boży każe im spożywać do końca życia i mówi, że jest to Jego ciało. O winie mówi, że to Jego krew na pamiątkę Jego śmierci i zmartwychwstania.

I tu dotykamy momentu, kiedy Jezus ustanowił Eucharystię. Od tej chwili Jezus staje się całkowicie zależny od człowieka. Ofiarowuje się w małym kawałku chleba. Tu jest też moment wiary. Niektórym może się to wydawać śmieszne, inni uważają to za największy dowód umiłowania ludzi przez Jezusa. Podczas tego posiłku ustanawia kapłaństwo, bo mówi "czyńcie to na moją pamiątkę".

Dowiadujemy się, że zdrajcą, który wydał Chrystusa jest Judasz. Zjadł chleb z rąk Jezusa, mimo że popełnił grzech. Potwierdza to stwierdzenie, że zdrajcą Jezusa jest ten, kto korzysta z Jego stołu, ale nie żyje zgodnie z Jego nauką.

Po wieczerzy wszyscy udają się do ogrodu oliwnego i tam Jezus w osamotnieniu modli się, mimo iż poprosił swoich uczniów aby przy Nim czuwali. Ci jednak zasypiają. Zostaje sam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jerzy Popiełóżko
  • Jerzy Popiełóżko
  • 02.05.2012 10:17

To rzeczywiście była ostatnia wieczerza Beznapletowca. Wszystkim gościom
smakowała pascha zrobiona z pieczonego mięsa Jezusa Chrystusa. Pyszna i pożywna.

Oto przepis na PASCHĘ z JEZUSA:
- ukatrupić jezusa chędożąc go w dupę osłem, psem lub świnią
- łeb opalać tak długo, aż stanie się czarną łysą zakutą pałą
- najlepsze kawałki mięsa jezusa zostawić: szynka, polędwica
- z reszty zrobić relikwie, paszę dla świń a z czaszki - nocnik
- wartościowe kawałki jezusa dusić z cebulą w winie Galilejskim

Drobne porady:
- z zębów jezusa robimy grzechotkę dla dziecka
- z moszny jezusa możemy zrobić ozdobną sakiewkę na dwa funty kłaków
- oczami i jądrami jezusa gramy w kulki
- jeśli nie potrzebujemy nocnika, przeznaczmy czerep jezusa na popielniczkę,
pluwaczkę, piłkę dla dziecka lub straszydło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście nie można zrozumieć Triduum paschalnego bez przygotowania. Niestety, w niewielu tylko kościołach prowadzone są katechezy wyjaśniające liturgię Triduum, a skutek tego taki, że wierni siedzą i nie zawsze wiedzą co się dzieje w liturgii.
Ponadto Triduum Paschalne nie jest przygotowaniem do świąt, tylko właśnie to jest święto. Pełna nazwa - Święte Triduum Paschalne oznacza, że mamy są to trzy święte dni, od mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to jedno święto, w którym szczytem jest Wielka Noc, liturgia sprawowana w nocy.
Cieszę się, że ktoś w ogóle pisze o Triduum, bo większość nas katolików nie wie o co chodzi gdy o tym się
mówi.
Tak więc mamy już święta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.