Facebook Google+ Twitter

Wielki Czwartek. Prymas: Kryzys w Kościele wynika z kryzysu kapłaństwa

Wielki Czwartek w Kościele był wielkim rachunkiem sumienia księży i wiernych wyznawców Chrystusa. Biskupi bili się we własne piersi, wskazując na błędy kapłaństwa wynikające z kryzysu kapłaństwa. Prymas Józef Kowalczyk apelował w gorących słowach: Nie wolno nam zaufania zdradzić!"

W kazaniu wygłoszonym w Wielki Czwartek, podczas mszy w katedrze gnieźnieńskiej, prymas Józef Kowalczyk mówił, że kapłaństwo może ulec "zdewaluowaniu". Bo jest rzeczą udowodnioną, że kryzys w Kościele na przestrzeni dziejów, wynikał właśnie z kryzysu kapłaństwa. "Można ulec deformacji zawodowej i takie sytuacje znamy w Kościele" - ocenił metropolita gnieźnieński. Podkreślał – cytuje tvn24.pl, że "kapłan jest uczestnikiem wielu różnych dróg życia, wielu radości i cierpień, wielu zawodów i nadziei. Wszędzie i zawsze jego zadaniem jest ukazywać człowiekowi Boga, który jest ostatecznym celem jego życiowego powołania".

Kardynał Stanisław Dziwisz mówił podczas mszy: "Bolejemy nad tymi z nas, którzy pobłądzili. Bolejemy nad niewłaściwymi postawami i czynami tych spośród nas, którzy pobłądzili, powodując zgorszenie ludu Bożego". Pamiętajmy "byśmy pozostali wiernymi temu, czego Pan od nas oczekuje".

Kardynał Kazimierz Nycz wskazał, iż "parafie mają być domem przyjaznym i otwartym dla wszystkich, nawet dla tych, którzy są krytycznie nastawieni do Kościoła. Musimy sobie uświadomić, że kapłani są posłani do wszystkich" - tvn24.pl

Prymas Józef Kowalczyk mówił w Gnieźnie, że kapłan jest człowiekiem "szczególnego zaufania, któremu ludzie powierzają swoje tajemnice, czasem bardzo bolesne. Jest tym, na którego oczekują chorzy, starzy i konający wierząc, że tylko on, jako uczestnik Chrystusowego kapłaństwa, może im dopomóc w tym ostatecznym przejściu, które ma człowieka do Boga doprowadzić" - wymieniał abp Józef Kowalczyk. Wskazał, że duchowni, dziękując za "łaskę dźwigania takiej odpowiedzialności", powinni błagać Boga, by pozostali temu wierni. "Błagajmy Go, byśmy się jej sprzeniewierzyli, byśmy pozostali wiernymi temu, czego Pan od nas oczekuje" – powiedział prymas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.04.2012 15:20

Panie Stanisławie, obawiam się, że polskie prawo (łącznie z Konstytucją) zostanie zmienione tak, aby uniemożliwić wskazane przez Pana rozwiązanie, kiedy do władzy dojdzie prawica. PiS połączy się z innymi partiami, i będziemy mieli sytuację jak na Węgrzech, że ci, którzy głosowali na Orbana wyszli później na ulicę. A w Konstytucji będzie zapis "Boże, chroń swój katolicki naród" :) Ale może mnie już nie będzie do tego czasu w tym kraju :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem katolickich biskupów polega na tym, że żaden z nich nie spełnia biblijnych kryteriów na to stanowisko.
Paweł pisał w 1 Tymoteusza
1 Tymoteusz
3,1 Prawdziwa to mowa: Kto o biskupstwo się ubiega, pięknej pracy pragnie.
3,2 Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel,
3,3 nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz,
3,4 który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości,
3,5 Bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy kościół boży?

Więcej:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, nie Panie Łukaszu. Ani prymas Kowalczyk, ani Episkopat nie są do tego skorzy. Nie są też absolutnie skorzy przyznać, póki co, że Kościół kat. w Polsce będzie wypłacał - tak jak to jest na świecie - ewentualne odszkodowania osobom dotkniętym skutkami pedofilii kościelnej. Ale na szczęście, polskie prawo to umożliwia i przyjdzie czas na takie żądania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.04.2012 14:45

Czy słowa Kowalczyka są przyznaniem się Episkopatu Polski do tego, że wśród kleru polskiego są homoseksualiści i pedofile, jak twierdzi Isakowicz-Zaleski?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.