Facebook Google+ Twitter

Wielki dramat w Hiszpanii. Co minutę ktoś traci pracę

W Hiszpanii od dwóch lat nieustannie rośnie skala dramatu. Gospodarka upada, produkcja siada, a bezrobocie rośnie. Oficjalnie przekracza 24 proc., faktycznie jest znacznie wyższe. Ludzie masowo uciekają w świat. Pustoszeją miasta i wsie.

 / Fot. WikipediaWedług danych Międzynarodowej Organizacji Pracy, bezrobocie w Hiszpanii wynosi 26,6 procent i kilka milionów ludzi nie ma pracy, a wciąż w szybkim tempie przybywają kolejni bezrobotni. Jak podaje Polskie Radio, podczas kryzysu - w Hiszpanii, co minutę, ktoś traci pracę. Ludzie, zwłaszcza młodzi i dobrze wykształceni, uciekają z Hiszpanii. Wypędzają ich z kraju - bieda i kryzys. Szukają pracy w innych państwach, nawet w Polsce. Teraz bez zatrudnienia jest ponad 6 mln osób. Tylko król i jego dwór nie czują kryzysu. Radzą sobie także nieźle najbogatsi.

Tymczasem kraj zalewają wysokie fale strajków, ogromnych demonstracji i manifestacji oraz walki uliczne z policją. Przed wyborami, przedstawiciele partii dzisiaj rządzącej, obiecywali, że mają klucz do zmniejszenia bezrobocia. Kłamali? Nie - obiecywali. A to różnica. Nie wszystkie obietnice można spełnić. O tym coś wiemy w Polsce.

Ogromne protesty w Hiszpanii przeciwko skutkom kryzysu

Dwa lata temu, kiedy hiszpański rząd konserwatywnych ludowców, Mariano Rajoya rozpoczynał pracę - stopa bezrobocia dochodziła do 23 proc. Przed wyborami obiecywano: "stworzymy 3,5 miliona miejsc", o czym czytamy w portalu Dziennik.pl. Tymczasem, jak wynika z wyliczeń rządu – w trakcie całej swojej kadencji, czyli do 2015 roku, w ogóle nie będzie możliwe utworzenie nowych miejsc pracy - przyznał ostatnio minister finansów, Luis de Guinds.

Rekordowy poziom bezrobocia 27,2 proc.

Pod koniec kadencji rządu Partii Ludowej – jak przyznaje minister finansów - bezrobocie osiągnie prawie 26 proc. A to oznacza, że w czasach rządów Partii Ludowej, w Hiszpanii wypadnie z rynku, jeden milion 300 tys. miejsc pracy.

Oficjalne dane rządowe o bezrobociu są mocno zaniżone. Hiszpański Państwowy Instytut Statystyki (INE), odpowiednik naszego GUS poinformował, że w pierwszym kwartale 2013 roku, bezrobocie w kraju, w porównaniu z ostatnim kwartałem 2012 roku, wzrosło o 1,1 proc. i osiągnęło rekordowy poziom 27,2 procent, o czym pisze Forbes.pl - Rekord bezrobocia. Dla porównania, aktualnie w strefie euro, bezrobocie wynosi średnio 10,3 procent. W Polsce zaś 14,3 proc. (2,14 mln osób).

Równocześnie z rekordowym poziomem skali bezrobotnych, liczba osób bez pracy przekroczyła sześć milionów, czego dotąd nie notowano w historii tego kraju. Według INE, w końcu I kwartału 2013 r., w Hiszpanii było 6,2 mln osób bez pracy, czyli o 240 tys. więcej, niż w końcu grudnia 2012 roku.

Korupcja kosztowała Hiszpanów 7 mld euro

Wraz z rozwojem kryzysu i wzrostem bezrobocia, kwitnie w Hiszpanii na szeroką skalę, korupcja i łapówkarstwo. Jak pokazują szacunkowe wyliczenia, w ostatnich latach korupcyjne metody działania różnych grup kapitału i mafii, w tym szczególnie rosyjskiej, kosztowały Hiszpanów 7 mld euro. Zamieszani są w malwersacjach korupcyjnych dość często funkcjonariusze publiczni, a także politycy z partii rządzącej. Najczęściej dają łapówki, głównie politykom, firmy z Chin i Rosji.

Najbardziej dotykają szarych obywateli - bezrobocie i brak możliwości podjęcia pracy oraz wyjątkowo trudne warunki życia. Doszło do tego, że wiele osób i rodzin, przez kredyty straciło domy, samochody i majątki. Ucieczka osób i rodzin z kraju oraz narastające długi powodują pustoszenie całych dzielnic i wsi. Władze zaczęły już sprzedawać wioski. Aktualnie w Hiszpanii wystawionych jest 50 wiosek na sprzedaż; pojedynczą można kupić za symboliczną wartość jednego mieszkania.

Zapowiadali: "stworzymy 3,5 mln nowych miejsc"

Skuteczna walka z bezrobociem, była jedną z chwytliwych, przedwyborczych obietnic Partii Ludowej. Przekonywano na spotkaniach z wyborcami, że Partia Ludowa jest "specjalistą" w tworzeniu nowych miejsc pracy. "Zapowiadamy, że stworzymy 3,5 miliona nowych miejsc" – zapewniano Hiszpanów. Na zapowiedziach się skończyło.

Opozycja i związki zawodowe żądają wycofania, przyjętej przed rokiem przez rząd, reformy rynku pracy. Domagają się również zakończenia polityki drastycznego zaciskania pasa, której jedynym - ich zdaniem - efektem w kraju jest spadek konsumpcji i niekończący się wzrost bezrobocia. Z sondaży styczniowych 2013 r. w sprawie korupcji wynika, że 74 proc., o czym pisze forbes.pl - Korupcja w Hiszpanii. Hiszpanów jest zdania, że w ich kraju zjawisko to przybiera na sile, a 50 proc. obywateli uważa, iż dotyczy ono Hiszpanii, w znacznie większym zakresie, niż pozostałych państw europejskich.

Styczniowy sondaż wykazał również, że 89 proc. społeczeństwa Hiszpanii ma przekonanie, że sądy - przy rozpatrywaniu spraw o łapówki i korupcję - traktują znacznie lepiej i łagodniej polityków, niż zwykłych obywateli. I aż 86 proc. Hiszpanów jest zdania, że każdy funkcjonariusz publiczny, zamieszany w sprawę korupcyjną, powinien ustąpić ze stanowiska.

Bezrobotni Hiszpanie szukają pracy w różnych państwach, w Europie i w Ameryce Łacińskiej, ale najczęściej w byłych koloniach. Przypomnijmy, że hiszpańskie imperium kolonialne, w którym - jak ongiś mówiono – słońce nigdy nie zachodzi - obejmowało do końca XIX wieku, rozległe terytoria i kolonie w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i Azji oraz Oceanii.

Dramat młodych - 55,13 proc. bez pracy

W styczniu 2013 roku, na międzynarodowym Forum w szwajcarskim Davos i podobnie na forum Unii Europejskiej, podnoszono problemy bezrobocia. Komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, Laszlo Andor wyraźnie ostrzegł polityków przed skutkami ogromnego bezrobocia wśród młodzieży w krajach UE. Jak ocenił: "Jeśli nie zmienimy kierunku jazdy, stracimy całe jedno pokolenie" – informuje Gazetapraca.pl - Hiszpanie szukają pracy w byłych koloniach. Szczególne znaczenie miały te słowa wobec Hiszpanii, która ma alarmująco wysokie poziom bezrobocia w grupie młodych, od 16 do 25 roku życia.

Komisja Europejska, w listopadzie zeszłego roku, skierowała specjalny list do rządu Hiszpanii, w związku z rekordowym w skali europejskiej, bezrobociem młodzieży w tym kraju. Napisała: "Hiszpania powinna dać sobie spokój z budową autostrad i domów", ponieważ "skończył się oparty na tym, tradycyjny model rozwoju, w tym kraju".

Według najnowszych danych, z końca pierwszego kwartału 2013 roku, bezrobocie młodzieży w przedziale wiekowym od 16. do 25. roku życia w Hiszpanii, doszło do poziomu 55,13 proc., w porównaniu z 46 proc. w Grecji. A, co gorsze - w Hiszpanii, co trzeci uczeń szkoły średniej - przerywa naukę i jej nie kończy. Równocześnie – przypomnijmy – dobrze wykształceni, zdolni, ambitni młodzi ludzie uciekają z kraju w poszukiwaniu pracy i nowych miejsc życia.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Czemu PO nie pasuje do opisu prawicy? Skoro liczą się na każdym kroku z kościołem to lewicą zdecydowanie nie są. Natomiast co do liberalizmu gospodarczego, to powoli krok po kroku owszem go tu wprowadzają. Usiłują wyprzedać resztki państwowej własności nawet jeśli się to zupełnie nie opłaca i wprowadzić takie przepisy żeby pracownik w ogóle się nie liczył...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce lewica to PiS i SLD .
Różni ich tylko światopogląd . Wystarczy przeanalizować ich programy gospodarcze .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawica? w Polsce podobno liberałami jest PO. Mnie to nijak do opisu prawicy nie pasuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liberałowie = PRAWICA. Czas to wreszcie zauważyć. Tzw "liberalizm" dotyczy gospodarki, a nie obyczajów i np występuje w USA gdzie przy władzy prawica jest cały czas. Kryzys u nich też wywołała prawica zmniejszając podatki dla bogatych i pozwalając bankom na co tylko sobie tam zechcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest kwestia podziału na lewicę i prawicę tylko na ludzi uczciwych i nie. Jak widać na obrazku światem rządzą ostatnio głównie nieuczciwi i prawie w każdym kraju mamy afery i kryzys.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapatero , lewicowiec odszedł dwa lata temu .Prowadził politykę "rozdawnictwa" w każdej dziedzinie życia . Celem było utrzymanie władzy .
Od 2 lat rządzi prawica , niestety nie dają rady mimo obietnic " cudów" wprowadzania cięć i ograniczania wydatków socjalnych . Kryzys pogłębia się dalej .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedyna nadzieja w tym, że polska lewica, czyli PiS wraz z R. Dudą, nie dorwą się do wpływu na polską gospodarkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak to jest jak lewica dorwie sie do władzy. Gospodarka jest zniszczona, ale za to geje mogą się pobrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już za niedługo w Polsce będzie to samo pamiętam jak to się zachwycał Hiszpanią i Irlandią obecny premier i jego pupile w Polsce też nie jest tak jak to się przedstawia w wiadomościach rządzący pomału tracą kontrolę nad tym co robią a opozycja zajmuje się tylko własnymi sprawami z przed 3 lat wiadomo reszta partii to spadochroniarze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.