Facebook Google+ Twitter

Wielki finał Festiwalu Pianistyki Polskiej już za nami

W piątkowy wieczór 43. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku publiczność poznała tegorocznych laureatów Estrady Młodych. Do nich należała pierwsza część koncertu finałowego. W drugiej zagrali ich uznani już, nie tylko w kraju, poprzednicy

Dwoje laureatów Estrady Młodych tuż przed wręczeniem wyróżnień. / Fot. Ryszard K. HetnarowiczWręczenie nagród trojgu laureatom poprzedziła wypowiedź Jana Popisa, przewodniczącego zespołu oceniającego i dyrektora artystycznego FPP. Podkreślił on niebagatelny wkład młodych pianistów we wzbogacanie festiwalowych propozycji repertuarowych. Krótko wspomniał także o randze tego konkursu i potrzebie jego kontynuacji. - W tym roku w swoje biografie twórcze mianem laureata Estrady Młodych ozdobić będą mogli Dominika Glapiak, Paweł Motyczyński i Grzegorz Niemczuk. Na estradzie zobaczymy i usłyszymy jedynie dwoje pierwszych laureatów. Grzegorz Niemczuk już odleciał do Sydney, by wywiązać się ze swoich wcześniejszych zobowiązań - powiedział Jan Popis i wspólnie ze Stanisławem Turczykiem, prezesem Słupskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego i szefem zespołu przygotowującego festiwal, przystąpił do wręczania honorowych dyplomów i wyróżnień. Obecni przy tym byli sponsorzy, którzy fundowali laureatom recitale, koncerty i nagrania. Potem już zabrzmiała muzyka. Publiczności szczególnie przypadły do gustu Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego, zagrane z ekspresją i wyczuciem formy przez Dominikę Glapiak.

Przy fortepianie Wojciech Waleczek / Fot. Ryszard K. HetnarowiczW drugiej części ostatniego festiwalowego wieczoru na scenie pojawiła się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Rubena Silvy, jej dyrektora artystycznego, która tego dnia współtworzyła atmosferę finałowego święta. W głównych rolach wystąpili pianiści, którzy w latach poprzednich byli również laureatami Estrady Młodych, a dzisiaj wspaniale rozwijają swoje kariery zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wojciech Waleczek swoją interpretacją Wariacji B-dur op. 2 na temat Mozarta "La ci darem la mano" Fryderyka Chopina wpisał się wyraziście w romantyczne nastroje tegorocznego festiwalu a jego Wielki Polonez Es-dur długo wybrzmiewał w sali, zanim został nagrodzony burzą braw. Powtórzyła się niemal historia z seansu "Pianisty" Romana Polańskiego, o której opowiedział w swojej prelekcji Andrzej Zborowski, kiedy to w kinie nikt nie poruszył się - mimo końcowych już napisów filmowych - do momentu wybrzmienia tegoż poloneza.Przemysław Witek / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz

Po chwili przerwy przy fortepianie zasiadł Przemysław Witek, a wraz z graną przez niego muzyką ponownie otworzyły się bezkresy wyobraźni wiodącej słuchacza ku potędze liryzmu, piękna, a niekiedy i grozy, rosyjskiej natury. Z jej nieogarniętą przestrzenią, szumem lasów i szmerem toczących się wód... O I Koncercie fortepianowym b-moll Piotra Czajkowskiego można by mówić wiele, ale na pewno nie to, że nie buduje nastrojów i nie wprawia w zachwyt swoją estetyką. W prawdziwie umiejętny sposób podkreślał to pianista a jego ekspresyjna osobowość twórcza pozwoliła na nazwanie jego występu mianem prawdziwego "grande finale" festiwalu.  / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz

Chciałoby się napisać: a dzisiaj... Festiwalowego "dzisiaj" w tym roku nie będzie. 43. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku przeszedł do historii. Następny za rok. Tradycyjnie we wrześniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przeczytałem komentarze i... oczywisty błąd. Naniosłem poprawkę. Zainteresowanych panów, oczywiście, przepraszam. Chociażby za to, że dwa zdania wcześniej nie było na estradzie Grzegorza Niemczuka, którego już widziałem w samolocie do Sydney, a potem zamieniłem go na Pawła Motyczyńskiego! Mam nadzieję, że nie sprawiłem tym figlem chochlika... komplikacji w podróży! Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.09.2009 23:10

hmm.... moze ktos tak postawil jedna gwiazdke dlatego, ze to nie Paweł Motyczynski polecial do Sydney, tylko Grzegorz Niemczuk .. a Pawła widzimy na zdjęciu ..... ?? Rzecz do poprawienia niewątpliwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, jeżeli kogoś obrażę! Zarejestrowałam się jednak tylko po to, by zapytać co to za cymbał(lica) postawił jedną gwiazdkę przy tym materiale? Od początku czytam teksty tego redaktora o tym festiwalu. Sama jestem muzykiem profesjonalnym i przyznam, że tak dobrze napisanych relacji jak te nigdzie nie znalazłam! O co chodzi w Waszej Redakcji z tym ocenianiem? Ocenia sie tekst, autora czy Bóg wie co?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.