Facebook Google+ Twitter

Wielki Fitzgerald, Wielki Gatsby

Niestandardowa historia miłosna z wojną i pieniędzmi w tle, do tego niesamowite realia Ameryki Północnej lat dwudziestych. Tylko pisarski talent mógł z pozornie prostej fabuły uczynić dzieło na światowym poziomie. Witaj w świecie Gatsby'ego

 / Fot. RebisWielki Gatsby to miłosna historia osnuta wojną i wszechobecnym materializmem. Tylko prawdziwy pisarski talent mógł z pozornie prostej fabuły uczynić dzieło na światowym poziomie. Śmiało można go nazwać poziomem Fitzgeralda. Świetnie zarysowane tło obyczajowe – upadek moralności, rozwój przestępczości, prohibicja - i kontekst historyczny ukazują Nowy Jork początku dwudziestego wieku. A czy Ty odnajdziesz się w bogatym świecie pozornie spełnionych i szczęśliwych ludzi?

Ciąg książkowych wydarzeń opowiadany jest z perspektywy Nicka Carrawaya, który po powrocie z wojny osiedlił się w Nowym Jorku w celu rozpoczęcia kariery. W posiadłości obok mieszka tytułowy bohater zajmujący pozycję magnata – jest obrzydliwie bogatym człowiekiem, o którym nic nie wiadomo na pewno. O jego życiu krąży masa plotek, ale z samym Gatsbym rzadko kto ma okazję porozmawiać. Nick Carraway poznaje go na jednej z organizowanych przez bogacza imprez, które znane są w całym potężnym amerykańskim mieście. Zjeżdżają się tu tłumy ubranych w oryginalne smokingi mężczyzn, prowadzących ozdobione prawdziwymi brylantami Tiffany’ego kobiety lśniące każdym calem swojego wypieszczonego ciała i nieskazitelnego przepięknego stroju. Całe noce balują oni w otoczeniu przepychu, dostojeństwa i naturalnie najlepszego światowego alkoholu.

Narrator powieści poznaje Gatsby’ego stopniowo i nie wiedzieć czemu od początku darzony jest przez niego dużymi względami. Jak się okazuje Jay od dawna zakochany jest w przepięknej, obecnie zamężnej, kuzynce Nicka – Daisy. Ogromny majątek, jakiego dorobił się tytułowy mężczyzna, kupno ogromnej posiadłości akurat w tak strategicznym miejscu, jakim jest dokładnie przeciwna strona jeziora nad którym mieszka Daisy – to wszystko miało na celu umożliwić Gatsby’emu dostęp do swojej życiowej miłości.

Krótka powieść obfituje jednak w dość zawiłe i skomplikowane losy postaci. Jak się domyślamy, nie prowadzi ona do tak pożądanego przez odbiorcę happy endu. Daisy jest mężatką, jej mąż ma kochankę, która w niespodziewanych okolicznościach ginie pod kołami samochodu – znaczącego pojazdu, a Gatsby całą końcówkę powieści czeka na telefon od miłości życia, który przesądziłby o ich świetlanej bądź samotnej przyszłości.

F. S. Fitzgeralda wielu czytelników nie doceniało zarówno za jego życia, jak i długo po jego skończeniu. Dzisiaj sytuacja wygląda dosyć podobnie. Są sympatycy jego twórczości, ale są też tacy, którzy odczytują ją jako banał i brak innowacyjności. Należy zatem wziąć pod uwagę fakt, że dzieło zostało wydane po raz pierwszy w roku 1925 i dopiero po śmierci autora zyskało ogromną sławę.

Dzisiaj przeżywa ono swoją drugą nowość. Wszystko za sprawą Baza Luhrmanna, który wziął na warsztat powieść i postanowił zrobić jej filmową adaptację. Osobiście uważam, że taki obrót sprawy ma bardzo duże plusy zarówno dla książki, jak i dzieła kinematograficznego. Film jest fantastyczny, obsada bardzo ciekawa, gra aktorska fenomenalnego Leonardo DiCaprio i innych aktorów równie dobra, a wszystko stanowi spójną, wierną oryginałowi całość. Co ciekawe, już jedna adaptacja miała miejsce dobrych kilkadziesiąt lat temu.

Jeżeli miałeś okazję obejrzeć film, a nie spotkałeś się z pisarskim majstersztykiem Fitzgeralda, koniecznie do niego zajrzyj. To samo należałoby zrobić po przeczytaniu samej książki – adaptacja pokazuje, że można w prosty i przyjemny sposób przenieść literacki geniusz na ekrany kin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.