Facebook Google+ Twitter

"Wielki i cichy ambasador Polski"

Polska i zagraniczna prasa nie ustaje w komentarzach po tragicznej śmierci Bronisława Geremka. Nagłówki francuskiego "Le Monde", amerykańskiego "New York Timesa", czy brytyjskiego "The Independent" mówią o śmierci "wielkiego Europejczyka".

 / Fot. "Polska"Wiadomość o tragicznej śmierci Bronisława Geremka wywołała komentarze wśród europejskich polityków, komentatorów i dziennikarzy, którzy mówią o wielkiej stracie dla Polski i Europy. W wydaniach internetowych największych europejskich dzienników pojawiły się już wczoraj informacje na temat działalności i dokonań cenionego "Polaka-Europejczyka". Amerykański "New York Times" podkreśla jego wkład w pokojowe przeobrażenia 1989 roku, zaangażowanie w proces wejścia Polski do struktur NATO, brytyjski "The Independent" komentuje jego zaangażowanie w proces integracji europejskiej.

Doceniany we Francji.
 / Fot. "Gazeta Wyborcza"Francuskie media od wczorajszego popołudnia przypominają sylwetkę Bronisława Geremka, który zajmował się historią średniowiecznej Francji. Francuski "Le Monde" i "Le Figaro" podkreśla, że właśnie "historia była miłością życia człowieka, który jak nikt potrafił mówić o rzeczach, które go fascynowały". Francuscy komentatorzy i naukowcy mówią o wkładzie w rozwój historii myśli średniowiecznej Francji, która stała się przedmiotem późniejszych rozpraw naukowych we Francji i na całym świecie. Prof. Dominique Reynie, politolog z "Scienes Po" w Paryżu mówi, że prof. Geremek był "wizytówką Europy na świecie".
- "Był także postacią pierwszoplanową we Francji. Zrobił u nas wielką karierę uniwersytecką. Jego prace do dziś postrzegane są jako wybitne" - podkreśla politolog.

Komentarze zza Oceanu
Media zza Oceanu, szczególnie "New York Times" zaznacza, że Geremek był "kluczową postacią w polskiej walce z komunizmem". Publikacje zawierają szczegółowe omówienia życiorysu profesora, "miejscu w historii człowieka, który był świadkiem upadku dwóch totalitaryzmów i całe życie poświęcił procesom dialogu i promowania idei praw człowieka".

Polska wspomina...
 / Fot. "Dziennik"Tragiczna śmierć jest tematem numer jeden w polskich dziennikach. "Rzeczpospolita" cytuje Ryszarda Bugaja, który określił Bronisława Geremka jako człowieka wybitnego, twórcy pokoju, dialogu, jednoosobowego "zaplecza intelektualnego "Solidarności"."Gazeta Wyborcza" poświęca niemal całe krajowe wydanie na komentarze w sprawie tragicznej śmierci wybitnego Polaka.
Także fora internetowe zapełnione są opiniami dotyczącymi jego działalności i poglądów. Oto kilka z nich:

~gkosmal
"Dlaczego my Polacy doceniamy naszych wielkich Rodaków dopiero po śmierci? :((
Żegnaj Profesorze."
tvn24.pl

~asia
"nie znam się na polityce, ale profesor Geremek był dla mnie wzorem do na śladowania ,Wielki Polak i wspaniały człowiek takie będzie moje wspomnienie o Nim"
wiadomosci.wp.pl

~dcw
"kiedy tvn24 ogłosi Geremka świętym? beatyfikacja trwa: santo subito"
wiadomosci.wp.pl

~JAREK
"ODSZEDŁ OD NAS WIELKI POLAK I WIELKI PATRIOTA NIEDOCENIONY PRZEZ PRAWICĘ PISOWSKĄ"
wiadomosci.wp.pl

Więcej informacji na temat publikacji w prasie zagranicznej dostępnych jest na stronach:

lefigaro.fr

lemonde.fr

nytimes.comWybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

a Le Figaro wystawiło piękne porzegnanie, bardziej obszerny artykuł, niż w polskich serwisach!

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.