Facebook Google+ Twitter

Wielki koncert w Sali Polskiego Radia

Już 15 lutego 2008 r. w Polskim Radiu we Wrocławiu zabrzmi III symfonia Mahlera w wykonaniu Orkiestry Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego pod batutą maestra Jacka Kaspszyka. To trzeba usłyszeć.

Orkiestra Filharmonii im.W.Lutosławskiego we Wrocławiu pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. / Fot. archwium Filharmonii im. W. LutosławskiegoIII symfonia d-moll Mahlera jest uznawana za najdłuższy utwór symfoniczny w historii, bo trwa aż 90 minut. Kompozytor zadbał o to, aby te kilkadziesiąt minut zamienić w błogą przyjemność dla publiczności. Dzieła Gustava Mahlera są powszechnie znane i rozpoznawane, stanowią element wieńczący epokę romantyzmu w muzyce. Wymagają od publiczności pełnego zaangażowania emocjonalnego, ponieważ opowiadają o kształcie świata według Gustava Mahlera. Kreacja miłości, natury, życia jest obecna w III symfonii przez cały czas jej trwania. Kompozytor opisał swój utwór i podzielił go na następujące człony i części:
Człon I:
Wstęp – Pan się budzi;
Część 1. Nadciąga lato (Pochód Bachusa);
Człon II:
Część 2. Co mi opowiadają kwiaty na łące;
Część 3. Co mi opowiadają zwierzęta w lesie;
Część 4. Co mi opowiada człowiek;
Część 5. Co mi opowiadają anioły;
Część 6. Co mi opowiada miłość;

Jacek Kaspszyk. / Fot. Jinfu WangMahler w III symfonii zawiera swoje emocje, odgłosy uczuć i natury. Inspiracją było po prostu życie. To monumentalne dzieło wykonają w piątek wspaniali artyści, możemy spodziewać się mistrzowskiego wykonania. Dyrygować będzie wybitny polski artysta, maestro Jacek Kaspszyk, znany polskiej, europejskiej i światowej publiczności. Jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Swoją karierę dyrygencką rozpoczął od zajęcia III miejsca na prestiżowym konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie, dzięki któremu zaczął obejmować eksponowane stanowiska w renomowanych instytucjach muzycznych. Był kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, pierwszym dyrygentem londyńskiej Capitol Radio’s Wren Orchestra oraz dyrektorem muzycznym i naczelnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Jest dyrektorem muzycznym Litewskiej Opery i Baletu w Wilnie. Nieustannie koncertując i prowadząc spektakle operowe zyskał renomę wybitnego dyrygenta.
- Rekomendować muzykę Mahlera to już graniczy z megalomanią, bo wszyscy znają muzykę Mahlera i nie tylko jej bogactwo muzyczne, ale i wydźwięk filozoficzny, psychologiczny. Nie jest to tylko muzyka, która przemawia dźwiękami, ale przesłanie i treści ponad muzyczne, myślę, że III symfonia jest na tyle popularna, że nie trzeba wiele na jej temat mówić. Jest adresowana do publiczności w każdym przedziale wiekowym, bo czy będziemy ją odbierać emocjonalnie, wrażeniowo, czy intelektualnie, czy połączymy te dwie rzeczy, na pewno będzie wielkim przeżyciem. Dyrygując wszędzie na świecie ludzie odbierają muzykę, bo ją po prostu lubią. W Polsce bardzo często słyszę, że ktoś się nie zna na muzyce, nie do końca rozumiem taką postawę, ponieważ nie trzeba być literatem, by czytać książki, malarzem, by być wrażliwym na malarstwo, być teatrologiem, aby chodzić do teatru. Naprawdę na tym nie trzeba się znać, wystarczy tylko otworzyć się na piękno i korzystać z tego. Czy to będzie wrażenie emocjonalne, intelektualne czy połączenie tych rzeczy, to już jest sprawa indywidualna. Myślę, że muzyka Mahlera i właśnie jej obrazowość, niezwykła ekspresja, intymności dają szanse ludziom, którzy nieregularnie mają do czynienia z muzyką – mówi dla Wiadomości24.pl o III symfonii Jacek Kapspszyk.

Jadwiga Rappe. / Fot. archwium Filharmonii im. W. LutosławskiegoNa koncercie zaśpiewa Jadwiga Rappé, utytułowana polska śpiewaczka oratoryjno-kantatowa. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiowała na wydziale Filologii Słowiańskiej. W czasie studiów rozpoczęła naukę śpiewu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. Chopina (w klasie Zofii Brégy). Studia wokalne kontynuowała pod kierunkiem Jerzego Artysza, uzyskując z najwyższym wyróżnieniem dyplom Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jej kariera to pasmo sukcesów i wielkich osiągnięć. W styczniu 1997 wzięła udział w prawykonaniu światowym „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego w Jerozolimie z orkiestrą Bayerische Rundfunk pod dyrekcją Lorina Maazela. Jadwiga Rappé nagrywa dla firm płytowych BMG Music, EMI, Teldec, Orfeo, Polskie Nagrania, Polskie Radio/KOS i CD ACCORD. Z pewnością 15 lutego na nowo urzeknie nas swoim altem.

Solistce towarzyszyć będzie Chór Filharmonii im.W.Lutosławskiego przygotowany przez Panią Agnieszkę Fraków-Żelazny oraz Poznański Chór Chłopięcy przygotowany przez Pana Jacka Sykulskiego.

15 lutego 2008 r. godz. 19.00
Sala Polskiego Radia przy ul. Karkonoskiej we Wrocławiu
Koncert Symfoniczny
III symfonia d-moll Gustava Mahlera

Obecność obowiązkowa! Serdecznie zapraszam i polecam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.