Facebook Google+ Twitter

Wielki marsz przeciwko rządowi "Obudź się Polsko"

Zapowiadany od miesięcy przez PiS, w ramach wielkiej ofensywy jesiennej, marsz Prawa i Sprawiedliwości, Radia Maryja i "Solidarności", przeciw polityce rządu, zgromadził dziś w stolicy - według policji - kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Sprzed placu Trzech Krzyży w Warszawie, wyruszył w sobotę około godziny 15.30 marsz PiS, pod nazwą "Obudź się Polsko". W marszu wzięli udział nie tylko działacze PiS, ale też Solidarnej Polski, związku zawodowego "Solidarność", słuchacze Radia Maryja, obrońcy życia i sympatycy partii konserwatywno-prawicowych. Na czele szli szefowie: Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, siostrzanej Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro i NSZZ "S", Piotr Duda. Oni też mieli na pl. Zamkowym przemawiać.

Przed godziną 17.00 pierwsi uczestnicy marszu byli na placu Zamkowym. Maszerujących szacowanych na ponad 100 tysięcy, łączył głównie protest - przeciwko polityce rządu Donalda Tuska i łamaniu prawa do wolności słowa i zgromadzeń. Związkowcy "Solidarności" domagali się podwyższenia płacy minimalnej, zniesienia ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego oraz ograniczenia umów śmieciowych i innych patologii rynku pracy.

Obrońcy życia - jak informuje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, na którą powołuje się serwis - http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/693549,Ruszyl-marsz-Obudz-sie-Polsko – szli "w proteście przeciwko antyspołecznej polityce rządu, która objawia się, między innymi jawnym lekceważeniem potrzeb polskiej rodziny". Sympatycy Radia Maryja i Telewizji Trwam manifestowali przeciwko dyskryminacji obu mediów, którym nie przyznaje się miejsca na multipleksie cyfrowym.

Marsz poprzedziła Msza święta. W homilii wygłoszonej w trakcie Mszy, na placu Trzech Krzyży, ksiądz Walenty Królak mówił, że dzisiejsza Eucharystia nawiązuje do tradycji Mszy za Ojczyznę (w domyśle w okresie stanu wojennego), które celebrował ks. Jerzy Popiełuszko. Jednocześnie ksiądz Królak podkreślił, że "demokracja bez Boga ma w sobie coś demonicznego", toteż należy upominać się o "wartości w życiu publicznym". Dodał wyjaśniając wiernym i słuchaczom, że trzeba toczyć codzienną duchową walkę, o życie moralne ojczyzny i narodu.

Po zakończeniu Mszy świętej, do zebranych przemówił w ostrym tonie polityczno-społecznym, o. Tadeusz Rydzyk. Szef Radia Maryja i Telewizji Trwam nie szczędził słów krytyki przeciwko sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce. Wytknął rządzącym, m.in. prześladowanie Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Podkreślił, że w naszym kraju większość stanowią katolicy, a telewizja katolicka jest dyskryminowana przez urzędy państwowe. Zachęcał zgromadzonych do pracy nad sobą i w formacji ludzi młodych oraz do samoorganizacji. Jego zdaniem - tworzenie nowych wspólnot i organizacji - to jeden z najważniejszych czynników, które decydują o życiu społecznym.

Uczestnicy marszu zaopatrzeni w transparenty nieśli przede wszystkim o treściach politycznych, m.in.: "Trwamy w obronie wolności"; "Wolne media wolna Polska"; "Kłamiecie rano, kłamiecie wieczorem"; "PO twórca dziadów i żebraków z Polaków"; "Obudź się Polsko, PO sprzątaj swoje brudy"; "Demokracja według Tuska, nie biało-czerwona tylko biało-ruska"; "PO już dziękujemy, czas ucieka - taczka czeka"; "Smoleńsk pamiętamy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wl D
  • Wl D
  • 30.09.2012 14:36

PiS jest jakąś alternatywą. Wiele rzeczy może nie każdemu odpowiadać, ale potr3zebną rzeczą jest np. głoszona od dawna przez PiS dekomunizacja. PO nie ma zamiaru przeprowadzać dekomunizacji i lustracji, a to powinno nastąpić zaraz po upadku PRLu. Dlaczego i dziś naczelne, dyrektorskie stanowiska w różnych instytucjach zajmują np. przefarbowani komuniści, którym "wygoda" siedzenia na stołkach i korzystania z przywilejów, albo choćby alkohol to rzeczy wcale nie obce... Poza tym taka prawda, że PO niewiele robi, na wielu polach nic się nie poprawia. PO ma za nic 50 procentowe bezrobocie wśród młodych wykształconych ludzi?? Hołoty u nas duży odsetek, a o elitę i utalentowanych ludzi się nie dba w tym kraju?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ekspert
  • ekspert
  • 29.09.2012 22:01

Prezes goni w piętkę aby posiedzieć na fotelu premiera przed 70- ką .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.