Facebook Google+ Twitter

Wielki Mur Chiński jest znacznie dłuższy niż przypuszczano

Badania chińskich naukowców potwierdziły, że fortyfikacje składające się na Mur Chiński mogą być dłuższe o ponad 3 tys. km niż przypuszczano.

Wielki Mur Chiński / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:GreatWall_2004_Summer_1.jpgPo dwóch latach badań kartograficznych odkryto, że Mur Chiński jest znacznie dłuższy niż przypuszczano. Z ogłoszonych przez Państwowe Biuro Geodezji i Kartografii Chińskiej Republiki Ludowej wyników najnowszych badań wynika, że mur rozciąga się na długości nawet 8850 km. Do tej pory, głównie na podstawie historycznych przekazów, szacowano długość barykad na ok 5 tys. Tym razem do badań wykorzystywane są fale podczerwone i nowoczesne urządzenia GPS.

Badania wykazały, że sekcja murów ma dokładnie 6259,6 km, 359,7 km okopów i aż 2232,5 km naturalnych barier, takich jak rzeki i góry. Nowo odkryte elementy ciągną się od góry Hu niedaleko granicy z Płn. Koreą do przejścia Jiayu w prowincji Gansu. Według ekspertów ten odcinek został wybudowany za czasów dynastii Ming (1368-1644), a następnie przysypany przez burze piaskowe. Część murów z Gansu jest w tak fatalnym stanie, że mogę ulec kompletnemu zniszczeniu w ciągu następnych 20 lat.

Badania potrwają jeszcze półtora roku i mają zakończyć się dokładnym wyznaczeniem pierwotnej lokalizacji zniszczonych murów budowanych w latach 221 p.n.e. - 9 n.e., czyli za czasów panowania dynastii Qin i Han.

Wielki Mur Chiński to największa wybudowana przez człowieka konstrukcja w historii. Fortyfikacje te były budowane dla ochrony przed Mongołami i innymi najeźdźcami z północy. W 1987 roku został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO, a w lipcu 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Źródło: BBC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A to nie jest przypadkiem akcja propagandowa rządu, aby pokazać, że Chińska Republika Ludowa, ma jeszcze większe powody do dumy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tosię nazywa mur a nie ten z Berlina co rosjanie postawili chociaż mieli chyba rekord prędkości w stawianiu za jedn anoc odgrodzili się od cywilizacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.