Facebook Google+ Twitter

Wielki Piątek - tragiczny dzień, który był "początkiem" Kościoła

Co wydarzyło się tego dnia, że wierni Kościoła rzymskokatolickiego poszczą i traktują ten dzień jako smutny i pełen zadumy. Co się stało, że ten dzień jest nazwany wielkim?

Jezus po spędzeniu nocy w więzieniu, bardzo wczesnym rankiem, było to zamierzone, aby ukryć ten fakt przed tłumem wyznawców, został zaprowadzony do Kajfasza, tam jeszcze raz przesłuchany i poniżony. Zaprowadzony później do Heroda uznawanego za króla żydowskiego pod niewolą cesarstwa rzymskiego. I na koniec do Namiestnika Rzymskiego Poncjusza Piłata. Nie mógł się on doszukać winy u Jezusa. Zadawał Mu pytania o prawdę, o władzę i kim jest. Jezus najczęściej milczał, a odpowiadał krótko i pewnie. Jedna z Jego wypowiedzi dotyczyła władzy, w której stwierdził, że Jego władza jest nie z tego świata. Na pytanie czy jest królem żydowskim odpowiedział "Tak Ja Jestem". W wierzeniu żydowskim słowo "Ja Jestem" oznaczało Boga.

Aby zmiękczyć serca żydów, Piłat kazał go ubiczować i pokazał Go na widok publiczny mówiąc "Oto Człowiek". Znany jest obraz o tym tytule w języku łacińskim "Ecce Homo" ukazujący ubiczowanego Jezusa. Tłum widząc to zaczął krzyczeć "Ukrzyżuj Go". Piłat próbował dalej pomóc Jezusowi, przypominając zwyczaj żydowski, który polegał na uwolnieniu jednego z więźniów na Święto Paschy. Ludzie mieli do wyboru uwolnić Jezusa lub Barabasza, wielokrotnego mordercy. Tłum kazał uwolnić Barabasza. Są historyczne dowody na to, że tłum został przekupiony i zwołany o tak wczesnej porze. A zwolennicy Jezusa, którzy dowiedzieli się o tak wczesnej rozprawie, nie byli dopuszczani bliżej i blokowane było dojście. Część z nich stchórzyła. Łącznie z apostołami, oprócz apostoła Jana. W nagrodę tylko On z apostołów zmarł śmiercią naturalną.

Piłat dalej twierdził, że nie widzi w Jezusie żadnej winy. Mówiąc: "Czy mam ukrzyżować Waszego Króla. Oni zaś krzyczeli, że nie mają innego króla tylko cesarza rzymskiego. I tu zaszantażowali Piłata mówiąc, że kto się czyni królem, nie jest przyjacielem Cezara. A On nie może być przeciwko cesarzowi, a jeśli nie ukrzyżuje Jezusa, okaże się wrogiem Cezara. Piłat uległ, w symbolicznym geście umył ręce od tego czynu i wydał wyrok śmierci przez ukrzyżowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.