Facebook Google+ Twitter

Wielki Piątek wolny już od przyszłego roku

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-04-10 09:05

Jak dowiedziała się "Polska", powstał projekt ustawy, która ma ustanowić Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. Złożył go w klubie Platformy Obywatelskiej poseł tej partii Włodzimierz Kula.

 / Fot. Polska, Dariusz Gdesz- W dzień Męki Pańskiej każdy wierzący potrzebuje wyciszenia - tłumaczy bełchatowski poseł, który jest praktykującym katolikiem. Jego zdaniem straty dla gospodarki wynikające z tego, że Polacy nie musieliby wtedy chodzić do pracy, byłyby dużo mniejsze, niż wskazują sztywne statystyki ekonomiczne. W Wielki Piątek ludzie i tak wychodzą wcześniej z pracy albo się do niej nie przykładają.

Pomysł zyskał już przychylność niektórych hierarchów. Popiera go m.in. biskup łomżyński Tadeusz Bronakowski. Z kolei biskup Tadeusz Pieronek zwraca uwagę, że idea ta wychodzi naprzeciw postulatom Kościołów protestanckich, które od lat apelują, by w Wielki Piątek nie trzeba było pracować.

A co politycy sądzą o pomyśle Kuli? PSL jest nastawiony entuzjastycznie. Zdaniem posła Eugeniusza Kłopotka to dużo sensowniejszy projekt niż popierana przez PiS inicjatywa prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, by wolne było w Trzech Króli (6 stycznia). Ustawę Kuli popiera też poseł PiS Karol Karski.

Sceptyczna za to jest sama PO. Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu, i Grzegorz Dolniak, wiceszef klubu PO, uważają, że to inicjatywa szlachetna, ale nie w czasach kryzysu. SLD jest przeciw, bo nie chce, by święta kościelne łączyć z państwowymi.

Mimo tych zastrzeżeń poseł Włodzimierz Kula wierzy, że mu się uda. Nie kryje też, że to kontrpropozycja dla pomysłu Kropiwnickiego. Gdyby Sejm poparł jego ustawę, Polska byłaby kolejnym krajem w Europie - obok Anglii, Szwecji, Niemiec i Włoch - w którym w Wielki Piątek się nie pracuje.

Czy dziś jest ostatni Wielki Piątek, w który idziemy do pracy? Włodzimierz Kula, poseł Platformy Obywatelskiej z Bełchatowa - chcąc, by tak było - złożył do klubu Platformy Obywatelskiej projekt stosownej ustawy.

Poseł Kula tłumaczy, że jest katolikiem, "a w Dzień Męki Pańskiej każdy wierzący potrzebuje wyciszenia". Co prawda nie poparł swego projektu żadnymi analizami ekonomicznymi, ale jest pewien, że i tak dawałyby one złudny obraz sytuacji. - Każdy wie, jak wygląda tego dnia praca.

Ludzie pracują na pół gwizdka albo wcale, pracodawcy często zwalniają ich do domu wcześniej. Po co utrzymywać tę fikcję? Wielki Piątek powinien być wolny od pracy - twierdzi.

Ta inicjatywa spodobała się niektórym hierarchom Kościoła. Wśród nich jest biskup łomżyński Tadeusz Bronakowski. - Ludzie nie mają okazji należycie przeżyć jednego z najważniejszych dni w naszym Kościele - mówi.

Jak tłumaczy biskup Tadeusz Pieronek, to inicjatywa od wielu lat zgłaszana przez protestantów, dla których Wielki Piątek jest najważniejszym dniem w roku. - Rozumiem ten pomysł, to zasadna inicjatywa, choć nie mnie analizować ją pod kątem ekonomicznym - zastrzega bp Pieronek.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Głupota. Jak ktokolwiek mnie dorosłemu człowiekowi może mówić kiedy mam się wyciszyć? I co z tego, że katolik niby potrzebuje tego dnia wyciszenia (pewnie nie potrzebuje ale wolny dzień, czemu nie, nie?)? Tylko katolicy żyją w naszym kraju? Ech i przez takie pomysły część Polaków może się od Polski odwrócić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a podobno w konstytucji jest że to świeckie państwo

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.04.2009 12:23

W głowch się przewraca, cały tydzień Wielki zróbmy wolny i tydzień przed i po....i to w ukłonie protestantom, mówi biksup Pieronek....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.