Facebook Google+ Twitter

Wielki Post nie musi być smutny

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Jest to czas pogodnej refleksji nad życiem, a nie ponurego biczowania.

 

fot. A. KarłowskaW Środę Popielcową w kościołach odprawiane są nabożeństwa pokutne, podczas których wiernym posypuje się czoła lub czubek głowy popiołem. Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku. Zwyczaj posypywania głów popiołem (jako znak żałoby i pokuty) nie jest związany wyłącznie z chrześcijaństwem, był już znany np. w starożytnym Egipcie i Grecji. Informacje o pojawieniu się tego zwyczaju w liturgii pochodzą z VIII w. Zaś jako obowiązujący w całym Kościele wprowadził ten zwyczaj w XI w. papież Urban II.

Dlaczego 40 dni

 

Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku, do tzw. Mszy Wieczerzy Pańskiej (wspomina się wtedy fakt ustanowienia sakramentu Eucharystii).
Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub działanie Boga. Okres czterdziestu dni jest też pamiątką wydarzeń opisywanych w Biblii.
Najczęściej mówi się o pobycie Jezusa na pustyni. Ale liczba 40 to też: dni potopu, czas wędrówki Izraelitów przez pustynię. Także czas przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał od Boga kamienne tablice z przykazaniami.

Zatrzymać się, by iść dalej

 

Następnym ważnym - a dla chrześcijan - najważniejszym wydarzeniem po Wielkim Poście jest pamiątka zmartwychwstania Chrystusa. Celem Wielkiego Postu nie jest smutek i prowokowanie negatywnych uczuć w człowieku. Takie pojmowanie czterdziestu dni w roku liturgicznym jest wypaczeniem wizji chrześcijaństwa, które ma przecież ukazać to, co dobre w człowieku, a nie bazować na tym tylko, co złe i kruche.


Warto próbować się zatrzymać, chociaż na kilka chwil, by nie zapomnieć, czym jest w życiu mądra cisza; czym modlitwa. Zatrzymać się, by zobaczyć, że jest jeszcze inna rzeczywistość poza tą naszą – ziemską.

 


 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."

Plus, Alu, chociaż, gwoli ścisłości trzeba zauważyć, że z Twojego tekstu nie można się dowiedzieć, "czego" czterdzieści (dni?) trwała Izraelitów wędrówka do Kanaan..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus. Uwielbiam Wielki Post, bo wtedy jest dużo czasu na myślenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.