Facebook Google+ Twitter

Wielki powrót warszawskiego Kina Iluzjon

Na otwarcie Kina Iluzjon czyli na nowy początek, 9 listopada, godz. 18.30, zaplanowano wiele atrakcji. Główny punkt to „Pan Tadeusz”. Ten filmowy zabytek został zrekonstruowany dzięki nowoczesnej technice cyfrowej. Film powstał w 1928 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Nową muzykę skomponował Tadeusz Woźniak.

To było długie czekanie, ale wszystko udało się i 5 listopada 2012 nastąpiło uroczyste otwarcie Kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie przy ulicy Narbutta 50 A.

Filmoteka Narodowa wydała oficjalne oświadczenie, w którym m.in. czytamy: "Modernizacja Iluzjonu miało na celu przywrócenie dawnej świetności i nadanie kinu nowej funkcjonalności, powiększenie jego przestrzeni użytkowej oraz zapewnienie mu multifunkcjonalności poprzez wyposażenie w nowoczesny sprzęt audiowizualny (zarówno tradycyjne, jak i najnowocześniejsze techniki multimedialne). Naszym zamiarem jest uzupełnienie tradycyjnego i dobrze znanego iluzjonowym widzom stylu przez funkcjonalną nowoczesność".

Było uroczyste otwarcie, konferencja prasowa, zwiedzanie całego obiektu, który imponuje nowoczesnością. Tu można obejrzeć relację.

Warszawskie Kino ILuzjon istnieje (z przerwami) od prawie 60 lat. Różnie bywało, seanse odbywały się pod innymi adresami, ale już teraz kino ma własną siedzibę. Po przebudowie obiekt jest znacznie większy. Oprócz dawnej, zmodernizowanej części powstała nowa, znacznie większa. Kino dysponuje teraz dwoma salami: większą nazwano „Stolica”, a mniejszą „Mała Czarna”. Obie są znakomicie wyposażone, mają najnowocześniejszy sprzęt: będzie tu można oglądać filmy na taśmach 16 mm i w formacie 3D. „Stolica” posiada także fosę dla orkiestry, dzięki temu nieme filmy będą emitowane z muzyką „na żywo”.

To nie wszystko – jest także multimedialny system wystawienniczy, mediateka z ekranami dotykowymi, w holu kina otwarta będzie kawiarnia i księgarnia, w przyszłości także będzie można zamawiać wszelkie wydawnictwa filmowe przez internet. Modernizacja kina została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 1999 roku w plebiscycie "Gazety Wyborczej" Kino Iluzjon zdobyło tytuł Magicznego Miejsca w Warszawie – gospodarze doceniają tradycję i deklarują, że zrobią wszystko, aby to miejsce takim pozostało - szczególnym, twórczym i niezwykłym. Planowane są spotkania, debaty o kulturze z twórcami i historykami kina, aktorami, autorami książek filmowych.

Na nowy początek, czyli 9 listopada, godz. 18.30, zaplanowano wiele atrakcji. Główny punkt to re-premiera „Pana Tadeusza”. Ten filmowy zabytek został zrekonstruowany dzięki nowoczesnej technice cyfrowej.

Film powstał w 1928 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Scenariusz stworzyli Ferdynand Goetel i Andrzej Strug, zdjęcia Antoni Wawrzyniak i Janusz Wasung. Główne role zagrali wtedy: Stanisław Knake-Zawadzki (Sędzia), Jan Szymański (ksiądz Robak), Mariusz Maszyński (hrabia) Leon Łuszczewski (Tadeusz Soplica), Helena Sulima (Telimena), a Zofia Zajączkowska zagrała Zosię. Muzykę do filmu skomponował Tadeusz Woźniak, który będzie opowiadał o niełatwym powstawaniu tej kompozycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kiedy usłyszałam kilka dni temu w Wiadomościach, że w kinie Iluzjon odbędzie się re-premiera "Pana Tadeusza" pozazdrościłam warszawiakom. Ale potem odkryłam, że jeszcze inne kina zostały też uprzywilejowane, a dziś jeszcze się okazało, że można było obejrzeć ocalonego "Pana Tadeusza" także w telewizji. Niemniej zgadzam się, że kino Iluzjon jest magicznym miejscem, które trudno zastąpić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.