Facebook Google+ Twitter

Wielki sojusz Nokii z Microsoftem

Dziś rano podczas konferencji w Londynie, świat obiegła informacja o podpisaniu umowy partnerskiej pomiędzy Nokią, a Microsoftem. Na czym będzie polegać współpraca?

 / Fot. Tomasz BrusikJuż od jakiegoś czasu mówiło się o możliwym sojuszu fińskiej firmy elektronicznej z amerykańskim producentem oprogramowania komputerowego. Nokia zatrudniła bowiem we wrześniu 2010 roku na stanowisko CEO (ang. Chief Executive Officer - odpowiednika dyrektora generalnego), byłego kierownika Microsoftu - Stephena Elopa.

Stephen Elop (obecny CEO Nokii) oaz Steve Ballmer (CEO Microsoftu) zapowiedzieli dziś rozpoczęcie strategicznego partnerstwa swoich firm. Ten pierwszy zapowiedział, że lata 2011-2012 będą latami przemian - budowy zwycięskiego ekosystemu wraz z Microsoftem. Długofalowa przemiana zwróci się w postaci "szybciej rosnącej sprzedaży od rynku" - dodał.

W najprostszym skrócie współpraca oznacza, że Nokia będzie produkować sprzęt, Microsoft - oprogramowanie. Wkrótce na rynku pojawią się smartfony Nokii z oprogramowaniem Windows Phone, który będzie głównym systemem operacyjnym wykorzystywanym przez fińskiego producenta. Zintegrowane zostaną także wyszukiwarka Bing (stworzona przez Microsoft) oraz system Ovi (stworzony przez Nokię). Dotychczasowe systemy Nokii (Symbian i MeeGo) będą jednak nadal wykorzystywane, jako alternatywny dla Windows Phone.

Nokia ma stać się mniej fińska, niż do tej pory. Stephen Elop zapowiedział redukcję miejsc pracy w Espoo, głównej fińskiej siedzibie. Pracę mogą stracić także pracownicy w innych oddziałach na całym świecie. Firma nie planuje jednak przenieść się na stałe do Stanów. Szef Nokii zaprzeczył także w Londynie możliwej fuzji największego na świecie producenta telefonów mobilnych z największym producentem oprogramowania.

Głównym rywalem smartfonów z Windowsem Phone będą bez wątpienia iPhony Apple, oparte na systemie iOS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.