Facebook Google+ Twitter

Wielki strach przed maturą z matematyki

Obowiązkowa matura z matematyki już za rok, a test próbny w Wielkopolsce wypadł fatalnie. Wśród uczniów zapanował niepokój. - Pogromu na maturze 2010 nie będzie - zapewnia jednak Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Test diagnostyczny, z którym nie poradzili sobie przyszłoroczni maturzyści z Wielkopolski / Fot. Seweryn LipońskiW całej Wielkopolsce aż huczy o uczniach, którzy za rok przystąpią do obowiązkowej matury z matematyki (obecne II klasy liceum i III klasy technikum). W styczniu wielkopolskie kuratorium oświaty przeprowadziło dla nich test diagnostyczny. Teraz zapanował wielki strach, bo wyniki okazały się fatalne.

Połowa humanistów nie zdałaby matury


Najgorzej poszło tym, którzy matematykę realizują na poziomie podstawowym – np. w klasach humanistycznych. Jak podała "Gazeta Wyborcza", blisko połowa z nich (46 proc.) uzyskała mniej niż 30 proc. punktów, wymagane by zdać egzamin. Jeszcze gorzej było w liceach profilowanych (testu nie zaliczyło 83 proc. piszących) i technikach (76 proc.). Jak to się ma do zapowiedzi sprzed roku, że obowiązkowa matura z matematyki będzie niezwykle prosta?

- Na maturze 2010 nie będzie tak dramatycznych wyników - uspokaja Barbara Andrzejewska z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Wyjaśnia, że prawdziwe arkusze maturalne są najpierw dwukrotnie sprawdzane na grupach 10 tys. uczniów. Odsetek tych, którym udaje się zdać, jest znacznie wyższy niż w przypadku wielkopolskiego testu, którego zadania układała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna (OKE) w Poznaniu. Jak dowiedziały się Wiadomości24.pl, raport dotyczący wyników w ogóle nie został przekazany do CKE, z którą niczego nie konsultowano. Niewykluczone więc, że OKE w Poznaniu ułożyła po prostu zbyt trudny egzamin. - Na maturze na pewno nie dojdzie do sytuacji, że połowa piszących nie zda. Przecież to nie ma być żaden pogrom - mówi Barbara Andrzejewska z CKE.

Takie słowa uspokojenia przydadzą się samym zainteresowanym, czyli przyszłorocznym maturzystom. Po ogłoszeniu wyników wielkopolskiego testu padł na nich blady strach. – Jeśli teraz mieliśmy problemy z napisaniem na 30 proc., to nie jest to zbyt optymistyczna zapowiedź – mówi Marta Łech, uczennica jednego z poznańskich liceów.

Jeszcze większy niepokój zapanował w technikach, gdzie z testem nie poradziła sobie zdecydowana większość osób. Uczniowie mają żal, bo ich rówieśnicy z liceów nie muszą zdawać matematyki obowiązkowo, a oni – już tak (nauka w technikum trwa cztery lata). - To jedno wielkie nieporozumienie. Maturę z matematyki miał pisać rocznik 91, a nie 90 - mówi nam uczennica jednego z poznańskich techników, prosząc o anonimowość. Testu nie zdołała zaliczyć, mimo że w szkole jest uważana za dobrą uczennicę. - W całej klasie zdały tylko dwie osoby. A dodatkowo jesteśmy uczeni z innej podstawy programowej niż rocznik 91...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.03.2009 19:38

Droga Beato (Beata_B) dla zachowania zdrowia społeczności jako takiej osoby nie potrafiące myśleć o swojej przyszłości i o przyszłości swojego potomstwa muszą zostać zastąpione przez ludzi zdolnych do takich zachowań. Obciążanie kosztami utrzymania rosnącej liczby ludzi nie potrafiących żyć samodzielnie tych którzy to potrafią jest dla całej populacji bardzo niebezpieczne zwłaszcza w dłuższym terminie gdyż jednostkom zdrowym przestaje wystarczać na utrzymanie i kształcenie własnych dzieci co przyczynia się do ich ograniczenia na rzecz rosnącej populacji niesamodzielnych których koszty utrzymania rosną wykładniczo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja jestem humanistką i zdałabym. uważam, ze krzyk i harmider wokół tego egzaminu jest zdecydowanie przesadzony, aż uszy bolą. To był tylko test diagnostyczny, o tyle przydatny, ze juz wiem, co musze powtórzyć. ale bez ŻADNEGO przygotowania miałam równiutkie 50%. Dodam, zę ostatni raz matematyki uczyłam się w gimnazjum. Te pytania wymagały wiedzy, którą zdobywa się uważnie słuchając na dwóch, trzech lekcjach z każdego działu dowolnego podręcznika. To nie są wielkie wymagania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.03.2009 18:11

przede wszystkim za malo godzin tej matematyki jest ; co prawda jestem w klasie humanistycznej, ale matmy powinno byc co najmniej 5h a mam tylko 4 i to jeszcze w takie dni, ze polowa z nich powypada, bo swieta,bo boze cialo itp itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

uważam, że bardzo dobry materiał. Uczę się w technikum i mam 2 godziny matmy tygodniowo. Testu nie zdałam, i wcale się nie dziwię, bo przy takiej ilości lekcji nikt nie jest w stanie się przygotować do matury.
Tym bardziej, że dyrektor raczył poinformować nas o tym teście w czwartek po południu, a test był w piątek, więc nawet jakby ktoś chciał coś powtórzyć to ile miał na to czasu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
Smutne w całej sprawie są dwie rzeczy:
1. To co zauważyła Agata (jeśli myślimy o tym samym), skażenie słowa "humanizm" stereotypem o tym, że humanizm, humanista czy nauki humanistyczne to koniecznie niezwiązane z przedmiotami używającymi matematyki do opisu 'zjawisk' no i na swój sposób ścisłe są wszystkie dziedziny nauki, także te "humanistyczne".
2. Coraz gorzej wydaje się radzić sobie każde kolejne pokolenie z maturą z matmy. A poziom chyba się obniża:/.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.03.2009 00:06

Również żałuję, że w moim województwie nie zrobiono próbnej matury. Zapewne wyniki byłyby zaskakujące.;) Za rok znów będzie pewnie jakaś amnestia, czy coś w tym stylu, bo po prostu niektórzy nie będą w stanie napisać matmy na te 30% i nie muszę być wróżką, żeby to przewidzieć.:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawie cztery lata temu ("rocznik reformy") zdawałam maturę z matematyki z własnej woli, ponieważ uznałam ją za przedmiot, który wymaga poświęcenia najmniejszej ilości czasu i jest najprzyjemniejszy do opanowania. Absolutnie nie mogę zrozumieć tak niskiej zdawalności tej matury na poziomie podstawowym, ponieważ wiedza na niej wymagana jest wtłaczana uczniom od początku gimnazjum. Dodam, odwołując się do opinii poprzednich, że matematyczkę w liceum miałam fatalną, więc wynik może być niezależny od nauczycieli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze przygotowany materiał. +

Szkoda, że w naszym woj. nie zrobili próbnej :P. Wyniki są pewnie takie dlatego, że nikt się do tego nie przyłożył. Mało kto powtórzył cokolwiek. Mówię, co ja bym zrobił :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.03.2009 20:28

wstyd....

zeby ludzie nie potrafili dodawac i procentow policzyc. A potem pojdzie taki zakładać lokate, albo brać kredyt... i dziwi sie ze go naciagneli

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, ze maturę (w 100 proc. humanistyczną) mam już za sobą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.