Facebook Google+ Twitter

Wielki sukces archeologów z Wrocławia. Odkryli groby sprzed 1,5 tysiąca lat

Naukowcy z Wrocławia odkryli w Ameryce Południowej ponad 150 grobów, w których znaleźli szczątki sprzed 1,5 tys. lat.

 / Fot. Calton/Domena publicznaBadacze z Uniwersytetu Wrocławskiego pracowali w północnej części pustyni Atakama - odkryli tam ponad 150 grobów w których znaleźli szczątki pochodzące sprzed około 1500 lat. Pierwsze ustalenia wskazują, że odkryty dawny lud miał niezwykle rozbudowaną sferę wierzeń w życie pośmiertne. W grobach umieszczano trzcinki, przez które zmarłym prawdopodobnie szeptano prośby i modlitwy.

Jak podkreśla prof. Józef Szykulski, jeden z członków wyprawy: "W 2008 roku zaczęliśmy badania doliny rzeki Tambo. Postanowiliśmy sprawdzić mało poznany teren rzeki, której długość wynosi przeszło 250 kilometrów" - podaje tvn24. Jak podkreśla naukowiec, zmarli byli chowani w wydrążonych jamach, wykopywanych w piaszczystym podłożu. Profesor zwraca uwagę, że część ciał owinięta była w sieci rybackie, inne zaś w specjalnie tkane z bawełny całuny grobowe. Część z odkrytych mumii była bardzo dobrze zachowana.

 / Fot. Arkadiusz Gola/PolskapressePrawdopodobnie odkryty lud zamieszkiwał tereny rzeki Tambo między III a VII wiekiem naszej ery. Z zawartości grobów można wywnioskować, że społeczność była wyraźnie podzielona na klasy - niektóre z mogił były skromne, a w niektórych naukowcy znaleźli ozdoby z miedzi i ze złota, a także paciorki z kamieni półszlachetnych, muszli i kości.

Naukowcy z Uniwersytetu we Wrocławiu pracują w Peru już od 6 lat. Badania prowadzone są wraz z peruwiańskimi naukowcami.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.