Facebook Google+ Twitter

Wielki sukces letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmon

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-08-08 11:31

Podczas letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii ponad 7-tysięczna publiczność nagrodziła występy młodych muzyków owacjami na stojąco.

Słuchaczy w Poznaniu, Kazimierzu Dolnym i w Warszawie porywał zarówno nowoczesny popowy repertuar jak i specjalnie stworzone na tę okazję aranżacje muzyki filmowej. Koncerty Młodej Polskiej Filharmonii cieszą się zawsze dużą popularnością – w ciągu 6 tras koncertowych obejrzało je blisko 27 tysięcy osób. Orkiestra jest w stu procentach finansowana z prywatnych funduszy. Fundatorami projektu są Grzegorz Jankilewicz i Sławomir Smołokowski.

Letnią trasę koncertową Młodej Polskiej Filharmonii, która odbyła się w dniach 1-3 sierpnia br., zainaugurował koncert
w Parku Starego Browaru w Poznaniu. Młodzi muzycy zagrali pod batutą Adama Klocka, dyrektora naczelnego
i artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Orkiestra składająca się z 30 najzdolniejszych uczniów i studentów szkół muzycznych w Polsce działa pod opieką Fundacji Zwierciadło. Podczas koncertu młodzi muzycy zachwycili publiczność specjalnie zaaranżowanymi przebojami muzyki pop oraz dobrze znanymi motywami muzycznymi z największych super produkcji kina amerykańskiego. W repertuarze znalazły się m.in. utwory: Coldplay, Goo Goo Dolls, Jamesa Morrisona, Comy oraz najpiękniejsze tematy muzyczne z: „E.T”, „Gwiezdne Wojny”, „Władca Pierścieni”, „Jurassic Park” oraz „Piraci z Karaibów”. Nowoczesnego charakteru dodał znakomity występ wokalisty Michała Szyca, znanego szerokiej publiczności z programu „The Voice of Poland”.

Młoda Polska Filharmonia podbiła serca widzów również podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. Specjalnie na tę okazję przygotowano program, na który składały się utwory skomponowane przez słynnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara („Portret Damy”, „Dziewiąte Wrota”), Zbigniewa Preisnera („Podwójne życie Weroniki”), Abla Korzeniowskiego („W.E.”) oraz Zygmunta Koniecznego.

Pięknym zwieńczeniem letniej trasy Młodej Polskiej Filharmonii był koncert w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich
w Warszawie, który przyciągnął tłumy wiernej już publiczności.

Ogromnym atutem koncertów było także wsparcie basisty Patryka Stachury na stałe współpracującego z najbardziej znanymi polskimi artystami, a także grającego na perkusji Pawła Dobrowolskiego, współtwórcy płyty nagrodzonej Fryderykiem 2006 za najlepszą płytę w kategorii „Jazzowy album roku”. Autorką specjalnych aranżacji na orkiestrę jest Aleksandra Tomaszewska, dwukrotna laureatka I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego „Komeda Jazz Festiwal”.

"Cieszy nas, że koncerty Młodej Polskiej Filharmonii z roku na rok przyciągają coraz liczniejszą publiczność - podczas tej trasy wysłuchało nas ok. 7 tyś. osób! Talent i warsztat młodych muzyków potrafi porwać całe pokolenia słuchaczy, które entuzjastycznie reagują na nasze koncerty. Klasyczne aranże popularnych utworów w wykonaniu orkiestrowym sprawiają, że klasyką możemy zainteresować znacznie szersze grono publiczności, niż ta która bywa w filharmoniach na co dzień.
A jest to przecież główna idea Młodej Polskiej Filharmonii - powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło"
Tegoroczna letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii odbyła się przy współpracy ze Starym Browarem
w Poznaniu, Festiwalem Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Mecenas muzyczny: ZET Chilli

Patroni medialni: Zwierciadło, zwierciadlo.pl, Sens, NOVIMEDIA, IRKA, The Visitor, dlastudenta.pl, gdzieco.pl, kulturaonline.pl, infomusic.pl
(Joanna Majkowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.