Facebook Google+ Twitter

Wielki sukces studentów Politechniki Białostockiej: ich łazik najlepszy na świecie!

Polscy studenci zdominowali prestiżowe zawody łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych. W zawodach zwyciężył robot Hyperion2, którego twórcami są studenci z Politechniki Białostockiej. Na podium znalazło się także miejsce dla drużyny z Politechniki Rzeszowskiej.

 / Fot. By NASA [Public domain], via Wikimedia CommonsZawody łazików marsjańskich Univeristy Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych odbywały się od czwartku (29 maja). Studenci z Białegostoku bronili tytułu najlepszych na świecie i nie zawiedli - donosi gazeta wyborcza.

W ciągu 3 dni, studenci sterując zdalnie robotami, musieli wykonywać skomplikowane zadania, m.in. rozpoznanie terenu, czy poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby. Polski łazik startował w kilku konkurencjach: prezentacja łazika, przejazd po trudnym terenie, pomoc astronautom, wykrywanie życia oraz pracę przy panelu serwisowym.

Jak podkreślają zawodnicy, nie obyło się bez problemów. Problemy techniczne pojawiły się w trakcie dostarczania pakietów ratunkowych astronautom - uszkodzona została część manipulatora łazika, co nie pozwoliło na wykonanie całego zadania w wyznaczonym czasie.

Mimo problemów, drużyna Hyperion Team w składzie: Michał Grześ, Jacek Wojdyła, Jakub Maliszewski, Robert Bałdyga, Maciej Baka, Maciej Rećko, pokonała aż 23 drużyny z całego świata i zdobyła najwięcej punktów, bo aż 493 na 500 możliwych.

Na drugim miejscu znalazła się drużyna z MRDT z Missouri, a na trzecim - Legendarny Rover Team z Rzeszowa.

Jak podkreśla dr inż. Justyna Tołstoj - Sienkiewicz, opiekunka koła naukowego robotyków: "W ubiegłym roku zdobyliśmy szczyt. Trudno wejść wyżej".

To prawda - drużyna z Politechniki wygrała te zawody drugi rok z rzędu - jako pierwsza w historii tych zawodów.

Hyperion 2 to udoskonalona wersja łazika marsjańskiego Hyperion, który zajął 1. miejsce na ubiegłorocznych międzynarodowych zawodach rozgrywanych na pustyni Utah w USA.

Całe przedsięwzięcie (budowa robota i finansowanie wyjazdu na zawody) odbywało się w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Generacja Przyszłości", który zakłada wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach lub zawodach. Wsparcie, którym zostaną objęci studenci, może być przeznaczone w szczególności na sfinansowanie ich uczestnictwa w zawodach, a także na zakup aparatury naukowo - badawczej. Uczelnia w Białymstoku pozyskała także sponsora - PKO BP.

W tym roku zaplanowana jest również pierwsza europejska edycja konkursu, której gospodarzem będzie Polska. Zawody odbędą się w Podzamczu koło Chęcin i potrwają od 5 do 7 września. Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 zespołów z całego świata.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.