Facebook Google+ Twitter

Wielki Tydzień z wielkimi wspomnieniami

Niedziela Palmowa w Kościele Katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień. To najważniejszy okres dla wszystkich wierzących. Dla katolików w Polsce ten czas będzie miał szczególny charakter. 2 kwietnia miną 2 lata od śmierci Jana Pawła II.

Niedziela Palmowa. Fot. AkpaNiedziela Palmowa jest w Kościele świętem wyjątkowym. – To jednocześnie czas radości oraz smutku, ponieważ Chrystus wjeżdżając do Jerozolimy jest witany jak król. Jest to jednak zapowiedź okropnej męki, jaka czeka go już niebawem. I to z woli tych samych witających go ludzi – mówi komentujący dla Wiadomosci24 symbolikę tego święta teolog Bartek Odyniecki. W ten dzień wierni pojawiają się w kościołach z palmami. – Symbolizują one odradzające się życie i są znakiem uwielbienia wiernych dla Chrystusa – dodaje Odyniecki. Procesje z palmami mają bardzo długą tradycję, a różne regiony kraju prześcigają się w ich dekorowaniu.

Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach, a dokładnie w miejscowości Łyse oraz w Małopolsce w miejscowości Lipnica Murowana. Co roku odbywają się tam konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy osiągają wysokość kilkunastu metrów i muszą samodzielnie stać. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobi się je baziami oraz kwiatami. Za materiał najczęściej służy bibuła.

W tegoroczny Wielki Tydzień wpisuje się rocznica śmierci Jana Pawła II. W wielu miastach, jako znak pamięci o zmarłym Papieżu, odbywać się będą wspomnieniowe koncerty, spotkania młodych oraz dyskusje dotyczące zmian, jakie dokonały się w Polakach po śmierci wielkiego rodaka. Również w Trójmieście będzie szansa, by okazać szacunek i pamięć dla nauk głoszonych przez Papieża.

W poniedziałek odbędzie się zorganizowana przez Forum Dialogu Aeropag Gdański droga krzyżowa w intencji pokoju. Rozpocznie się ona o godzinie 21 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Gdański Aeropag to panel dyskusjny podczas którego wiele zaproszonych osobistości ze świata kultury, nauki, polityki pojawia się w Trójmieście. Jest to doskonała okazja, by zastanowić się nad problemami etycznymi, moralnymi w otaczającym nas świecie. W tym roku organizacja, oprócz corocznej imprezy, postanowiła włączyć się w organizację obchodów rocznicy śmierci Papieża, zapraszając wiernych na nabożeństwo.

Również w poniedziałek w Sopocie wszyscy czujący przynależność do pokolenia Jana Pawła II będą mieli okazję spotkać się na molo. W planie przewidziana jest msza święta oraz marsz śladami Papieża ulicą Bohaterów Monte Cassino. Na zakończenie gimnazjaliści korzystając ze świec ułożą napis JP2. Początek o godzinie 19.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.