Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wielki wybuch" inteligencji nastąpił ponad pół miliarda lat temu?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Nobu Tamura/CC BY 3.0
Od wielu lat w nauce króluje teoria o narodzinach życia w wodzie. Teraz okazuje się, że także inteligencja człowieka ma w niej swoje korzenie. A było to 550 mln la temu...

Naukowcy opisali swoje badania i argumenty na łamach naukowego czasopisma "Nature Neuroscience". Starają się dowodzić o "mutacji genów", która nastąpiła u drobnego, kilkucentymetrowego, żyjącego w morzu strunowca, zwanego pikaia. Ten genetyczny "wypadek przy pracy" - według nich - miał w drodze ewolucji kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu kręgowców, także człowieka.

"Wyjaśnienie, jak w drodze ewolucji pojawiły się u organizmów bardziej złożone działania i inteligencja, to jedno z największych wyzwań nauki" - twierdzi główny autor brytyjskiej publikacji, prof. Seth Grant z Uniwersytetu w Edynburgu. Publikowane ostatnio wyniki badań sugerują, jego zdaniem, że inteligencja człowieka jest "dalekim następstwem genetycznych zmian, do których doszło u naszego dalekiego przodka" - podaje serwis rmf24.pl.

Niewykluczone, że być może chodzi o "powielenie genów sterujących wytwarzaniem neuroprzekaźników, istotnych dla rozwoju zdolności poznawczych". Te właśnie geny sprzed 550 mln lat sprawiły w drodze głębokich przemian, że kręgowce, a potem i człowiek, zyskały zdolność analizowania sytuacji, reagowania na zmiany otoczenia i uczenia się, czyli nabywania zdolności kojarzonych z inteligencją.

Według naukowców pojawienie się dodatkowych kopii niektórych genów, doprowadziło do istotnych zmian w rozwoju i zwiększeniu się ilości neuroprzekaźników, regulujących w sposób naturalny działanie układu nerwowego kręgowców i wpłynęło na stopniowe rozszerzenie się form ich zachowań. Szczególne znaczenie w dalszym doskonaleniu procesów zmian, mają geny "kodujące receptory kwasu glutaminowego", czyli hormonu istotnego w procesach uczenia się i zapamiętywania. Badania laboratoryjne prowadzone na myszach, pokazały, że doświadczalne uszkodzenia tych genów, w wyraźny sposób obniżały ich zdolności poznawcze.

Podobne mutacje występujące u człowieka, wiąże się z zaburzeniami, które skutkują m.in. występowaniem schizofrenii. Wydaje się, przypuszczają naukowcy, że za te zwiększone możliwości umysłowe, stwarzają również ryzyko pojawienia się chorób psychicznych. Brytyjscy naukowcy liczą na to, że na podstawie najnowszej wiedzy, uda się lepiej ocenić zakładane ryzyko i skuteczniej poszukiwać nowocześniejszych metod terapii.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto