Facebook Google+ Twitter

Wielki zderzacz andronów. Kościół smoleński - moja egzegeza

Powszechny, toruński, łagiewnicki. Czy oficjalne stanowisko Episkopatu, przedstawione przez abp. Michalika pozwala na sformułowanie tezy o Kościele smoleńskim?

 / Fot. ."Można mieć postulaty, żądać powołania takich czy innych międzynarodowych komisji i dochodzeń, ale dopóki nie przyniosą one efektów, nie wolno używać zbyt mocnych słów, bo w ten sposób robi się krzywdę prawdzie i w niewłaściwą stronę ukierunkowuje się ból osób oraz myślenie całego społeczeństwa" - abp Michalik.

Jest mit założycielski - zamach. Jest gloryfikowana ofiara - męczennik. Są wyznawcy, są katecheci - sygnatariusze ważnych oświadczeń, są duszpasterze - redaktorzy, dziennikarze, publicyści. Są hierarchowie - politycy PiS. Jest i On - głowa kościoła - Jego Ekscelencja Jarosław Kaczyński.

Wstęp
10 kwietnia 2010 r. miała miejsce katastrofa samolotu, który biorąc pod uwagę obiektywne okoliczności nigdy nie powinien się znaleźć tam, gdzie się rozbił.
Niezależnie od składu i rangi delegacji udającej się do Katynia żaden statek powietrzny nie ląduje w warunkach nie spełniających minimum bezpieczeństwa określonych rygorystycznie i bezapelacyjnie wieloma przepisami. Stanowcze twierdzenia, że ten samolot "nie lądował" nie wyjaśniają powodów, dla których znalazł się 20 metrów nad ziemią pędząc we mgle z prędkością 270 km/h.

Trwa śledztwo. Przyczyny i okoliczności katastrof lotniczych z reguły wyjaśnia się całymi latami. Zginęło 96 osób, wśród nich stojący na czele delegacji Prezydent RP Lech Kaczyński, któremu do końca kadencji pozostało ok. sześć miesięcy.

Mówi się, że uroczystości rocznicowe w Katyniu były wstępem do planowanego w czasie nieodległej wizyty w Chicago rozpoczęcia kampanii wyborczej w walce o reelekcję - stąd determinacja organizatorów i uczestników w dążeniu do tego, by były jak najokazalsze. Oczywiście miało być patriotyczniej, bardziej uroczyście, lepiej niż trzy dni wcześniej, gdy w Katyniu spotkali się Premierzy Polski i Rosji.

Mit założycielski

Śmierć Lecha Kaczyńskiego zakończyła kohabitację - jedyną możliwość jakkolwiek niewielkiego, to jednak realnego wpływu na bieżącą politykę wewnętrzną i międzynarodową Polski w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego.
Po surowej ocenie dwuletnich rządów PiS przez elektorat i oddaniu władzy - tylko pisowski Prezydent dowartościowywał opozycyjną mizerię.

Sondaże nie dawały szans na przedłużenie tej sytuacji. Jawne wsparcie PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, konfrontacyjna polityka wobec większości sejmowej i rządu oraz pełna niezręczności postawa na arenie międzynarodowej jak najgorzej rokowały temu kandydatowi w wyborach na jesieni 2010 r.

Tragedia smoleńska spowodowała, że wraz z samolotem spadła z nieba szansa dla PiS na zmianę tej sytuacji. Na fali naturalnej i powszechnej empatii społecznej stworzono podstawy instytucji "Smoleńsk".

Powstał pomysł pochówku na Wawelu, do którego autorstwa nikt oficjalnie nie chciał się przyznać. Zrealizowano film Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego będący dokumentem z "domieszką" tendencyjnej kreacji wychodzącej poza ramy konwencji filmu dokumentalnego, a stanowiący zacier fundacji i "ruchu społecznego" pod wspólnym z filmem tytułem "Solidarni 2010".

Spontanicznie ustawiony przez harcerzy na Krakowskim Przedmieściu krzyż próbowano w żenujący sposób wykorzystać jako "skałę watykańską" nowego Zgromadzenia. Decyzja o przeniesieniu krzyża do kościoła po zakończeniu wielodniowej żałoby narodowej dała początek podziałom, wskazała wrogów i pozwoliła na początek konsolidacji wokół "spisku", a następnie "zamachu" smoleńskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (52):

Sortuj komentarze:

Elu, :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ożywi ożywi ,,,to paliwko V power !
Dobrze wrócić do tekstów sprzed rejestracji :) Znalazłam tam siebie pod nickiem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wyciekły z Prokuratury "eksperyment myślowy" ożywi temat smoleński?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam Czytelników za zamieszanie.
Zwrócono mi uwagę na mój błąd.
W tekście napisałem o podobiznach "Jarosława i Marii" na drzwiach lodówki w spocie wyborczym Jarosława Kaczyńskiego.
Wpisałem właściwe imię...
Janusz z N.Y. - Thank You Graybeard...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jakub
  • Jakub
  • 20.08.2012 15:28

E ....pan Kossakowski zamówienia zna z autopsji . PiS zamawia arty w mediach Sakiewicza i ostro płaci tym dziennikarzom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Witold Kossakowski

Nieomal udało się Panu mnie urazić swoją insynuacją o zamawianiu tekstów...:)))
Nieomal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamawiający wychodzą z założenia, iż: "Spokój jest więcej wart niż prawda" Wolter
ale...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nieprzyjemne prawdy są zawsze lepsze od przyjemnych złudzeń" J. F. Kennedy

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie należy mylić prawdy z opinią większości" J. Cocteau

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ula Stefańska
  • Ula Stefańska
  • 20.08.2012 00:31

Dobrze, że temu facetowi chce się śledzić te brednie "Sadkiewiczowe", dzięki temu sama nie muszę, a z grubsza się orientuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.