Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5440 miejsce

Wielki Zderzacz Hadronów znowu pracuje. Naukowcy osiągnęli rekordową energię

Zaledwie tydzień temu uruchomiono po 2-letniej przerwie Wielki Zderzacz Hadronów, a już po północy, 10 kwietnia, akcelerator osiągnął energię 6,5 bln elektronowoltów.

 / Fot. Autor: Maximilien Brice (CERN) (CERN Document Server) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia CommonsO osiągnięciu energii 6,5 TeV (teraelektronowoltów) poinformował CERN na swojej stronie. Stało się to 10 kwietnia, kilkadziesiąt minut po północy.

Wiązka rozpędzona została tylko w jednym kierunku. Kolejnym etapem będzie rozpędzenie dwóch wiązek o energii 6,5 TeV w przeciwnych kierunkach i zderzenie ich. Dojdzie do tego w maju i czerwcu.

Od 2013 r. trwała modernizacja Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Naukowcy z CERN planują osiągnąć energię dwukrotnie większą niż przed remontem, czyli 13-14 TeV.

Czytaj także: Wokół odległej o 455 lat świetlnych gwiazdy znaleziono cząstki organiczne. Układ Słoneczny nie powstał w unikalnych warunkach


LHC to gigantyczny "mikroskop", który pozwala na obserwowanie cząstek na poziomie subatomowym. To również jedno z najbardziej skomplikowanych i największych urządzeń stworzonych przez człowieka. Tunel, w którym rozpędzane są cząstki ma 27 kilometrów długości i znajduje się w pobliżu granicy szwajcarsko-francuskiej. Wielki Zderzacz Hadronów uruchomiony został 7 lat temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.