Facebook Google+ Twitter

Wielki Zderzacz rozpędził się do 3,5 teraelektronowoltów

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), największa maszyna świata (tunel o długości 27 kilometrów), położona na granicy Francji i Szwajcarii, jest powoli przygotowywana do dokonywania wielkich odkryć. Na razie osiąga jedynie połowę możliwości.

Wielki Zderzacz Hadronów w ośrodku naukowo-badawczym CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) położonym na przedmieściach Genewy. / Fot. PAP/Jacek TurczykW piątek 19 marca nad ranem naukowcom pracującym w ośrodku CERN w Genewie udało się nadać dwóm strumieniom protonów energię 3,5 teraelektronowoltów (TeV). Poprzedni rekord prędkości należał również do LHC i wynosił nieco ponad jeden teraelektronowolt, a udało się go uzyskać w listopadzie 2009 roku. Naukowcy będą teraz próbować zderzać obydwa strumienie, żeby uzyskać nowe cząstki i odpowiedzieć na pytania dręczące od dawna fizyków z całego świata.

- Osiągnięcie 3,5 TeV to dowód na to, że konstrukcja LHC i usprawnienia wprowadzone po awarii z października 2008 roku są właściwe - powiedział dyrektor projektu Steve Myers, podkreślając przy tym zaangażowanie i cierpliwość zespołu pracującego przy LHC. Gratulacje złożył też dyrektor CERN Rolf Heuer.

Ale pomimo sukcesu Wielki Zderzasz czeka odpoczynek. Naukowcy planują wyłączyć go pod koniec 2011 roku na około rok, żeby wprowadzić nowe usprawnienia (np. wzmocnienia połączeń miedzy magnesami) i zabezpieczenia, które pozwolą na eksperymenty z pełną mocą. - LHC to przede wszystkim prototyp. Wykorzystujemy przy nim do maksimum istniejące technologie - mówi Steve Myers- taką maszynę buduje się tylko jedną i tylko raz.

Źródła:

CERN
BBC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wszystko ładnie , pięknie ale TeV nie są jednostką prędkości tylko energii .
Ale i tak mi się podoba , że ktoś o tym pisze w końcu to przełomowe doświadczenia , które mogą odbić się na przyszłości ludzkości .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.