Facebook Google+ Twitter

Wielkie aktorstwo na Scenie w Baraku

Przedstawienie "Mimo wszystko" jest grane na Scenie w Baraku Teatru Współczesnego w Warszawie już ósmy sezon i wciąż przyciąga widzów, choć pod pewnymi względami nie jest to przedstawienie doskonałe.

Wiesław Komasa jako Pitou i Maja Komorowska (Sara Bernhardt) w scenie ze spektaklu "Mimo wszystko". / Fot. Michał Englert (materiały teatru Współczesnego w Warszawie)Najwięcej zastrzeżeń można mieć, jak się wydaje, do adaptacji stosunkowo obszernej objętościowo sztuki Johna Murrrella, która w oryginale nosi tytuł "Memoir", co można przetłumaczyć jako "Pamiętnik".

Kanadyjski dramatopisarz, posługując się bogatą bibliografią odtworzył w niej ostatnie lata życie wielkiej francuskiej aktorki przełomu XIX i XX wieku, Sary Bernhardt. W jego sztuce wybitna odtwórczyni ról Fedry, Damy Kameliowej, Kleopatry czy... Hamleta opowiada dzieje swojego życia i kariery teatralnej panu Pitou, który jest nie tylko sekretarzem, ale także opiekunem starzejącej się gwiazdy, czekającej na koniec życia i powiernikiem kompleksów, osobistych tragedii skrywanych przez wielką Sarę przed wielbicielami jej talentu.

Adaptacja, według której zrealizowany został spektakl na kameralnej scenie teatru przy Mokotowskiej 13 w Warszawie, sprawia wrażenie robionej niejako "po łebkach". Adaptator (prawdopodobnie był nim reżyser "Mimo wszystko", Waldemar Śmigasiewicz) jedynie skrótowo zaznacza ważne wydarzenia z życia Sary Bernhardt, wspomina o jej nieciekawej sytuacji rodzinnej, o wielkich rolach, kolejnych mężach, wypadku, w wyniku którego aktorka traci nogę. Przez to bywa, że poszczególne sceny tracą spójność, a przedstawienie przyjmuje formę kalejdoskopu scen z życia wybitnej artystki teatralnej, która miała w zwyczaju podczas swoich licznych zagranicznych tournée sypiać w... trumnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.