Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16388 miejsce

"Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" - świat nauki w praktyce

"Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" Wojciecha Mikołuszki to książka nie tylko dla dzieci, w której zostały przedstawione poczynania wielkich naukowców.

okładka / Fot. AgoraNauka wcale nie musi być nudna, wystarczy odpowiednie podejście. Zamiast nużących lekcji przypominających wykłady, można postawić na eksperymenty. Dzięki nim dziecko lepiej zrozumie dane zjawiska i przekona się empirycznie, że przedstawiane teorie są prawdziwe. Niestety w szkole niejednokrotnie brakuje na to czasu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu w domu. Niezwykle pomocna i inspirująca może okazać się książka Wojciecha Mikołuszki.

"Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" to zbiór opowieści o najważniejszych doświadczeniach w historii, przeprowadzonych przez wielkich naukowców, takich jak m.in.: Archimedes, bracia Wright czy Faraday. Książka zawiera również 66 eksperymentów z różnych dziedzin nauki (biologii, chemii, fizyki) do przeprowadzenia w domu.

Eksperyment to praktyczna próba realizacji pomysłu. Według Wojciecha Mikołuszki eksperyment to sposób poznawania świata, który polega na tym, że coś w tym świecie zmieniamy i obserwujemy, jaki skutek ta zmiana wywoła. Na tej podstawie odkryjemy, co od czego jest zależne. A zdaniem 8-letniej Marianki eksperyment jest to coś, co się sprawdza i co nie zawsze wychodzi.

 / Fot. Weronika TrzeciakNajbardziej zainteresował mnie najdłuższy eksperyment, jaki do tej pory został przeprowadzony. Eksperyment polega na udowodnieniu, że pak smołowy to ciecz, mimo że jest twardy jak kamień i można go rozbijać młotkiem na kawałki. Profesor Thomas Parnell podgrzał i wlał pak do naczynia. Następnie obciął dół pojemnik, by nadać mu kształt lejka. I zaczął czekać na efekty - spadające krople. Eksperyment ten został  rozpoczęty w 1927 roku i trwał do śmierci profesora Parnella w 1948 roku. Po prawie 20 latach, w 1961 roku, eksperyment postanowił kontynuować profesor John Mainstone. Niestety naukowiec nigdy nie zobaczył spadającej kropli, zawsze się spóźniał. Do 2016 roku (w ciągu 89 lat) spadło osiem kropli paku. Eksperyment wciąż trwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.