Facebook Google+ Twitter

Wielkie otwarcie moskiewskiego Teatru Bolszoj

28 października odbędzie się uroczysty koncert z okazji otwarcia, po sześcioletnim remoncie, najsłynniejszej i najpiękniejszej sceny Rosji. W 600 salach kinowych na całym świecie, odbędą się bezpośrednie transmisje z tego wydarzenia.

 / Fot. Theefer/CC BY-SA 2.0Po kilku latach oczekiwania i przedłużającym się remoncie, nareszcie wyznaczono datę otwarcia Teatru Bolszoj w Moskwie. Główna sala jest, po mediolańskiej La Scali, drugą co do wielkości salą koncertową na świecie.

Budynek z 1825 roku wymagał poważnego remontu. "Poprawki" były znaczące, m.in. przesunięto ścianę północną o 10 metrów. Wzmocniono również niepewne fundamenty za pomocą 2,5 tys. betonowych pylonów. Znacznie podniesiono akustykę sali, używając najnowszej technologii, powstała specjalna przechowalnia materiałów dekoracyjnych i zainstalowano kotarę akustyczną oddzielającą scenę od widowni, zapewniając większy komfort publiczności. Po remoncie, powierzchnia teatru powiększyła się o 50 tys. m kw.

Teatr Bolszoj posiada teraz kilka sal koncertowych, ale to w głównej sali odbędzie się najważniejsza gala z okazji otwarcia budowli. Na koncercie w reżyserii Dimitri Czerniakowa, zaśpiewają sławy operowe, przybyłe na tę okoliczność z całego świata. Zaprezentuje się niezbyt znany w Polsce rosyjski baryton Dimitri Hworostowski, o którym na swoich stronach internetowych pisze Paweł Orski.

Na gali zaśpiewa także 70-letni Placido Domingo, który jest dyrektorem artystycznym opery w Waszyngtonie oraz dyrektorem generalnym opery w Los Angeles. Z kolei zapowiedziana francuska sopranistka Natalie Dessay, przyjedzie tutaj zaraz po występach w Operze Wiedeńskiej, gdzie uczestniczy w przedstawieniu Traviatty. Na scenie pojawi się także słynna rumuńska sopranistka Angela Gheorgiu, litewska mezzosopranistka Violeta Urmana oraz soliści i zespół Teatru Bolszoj.

28 października o godz. 19 uroczysta gala będzie bezpośrednio transmitowana do około 600 sal kinowych na całym świecie, także w Polsce.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

@Ewa Łazowska
Pisząc zaszczytne miejsce miałem na myśli nie odwiedzających to miejsce widzów ale wykonawców. Bo występować na jego deskach ton niewątpliwy zaszczyt. Przepraszam za skrótowość wypowiedzi ale to wynika z leniwego charakteru mojej osoby. A z racji wyjątkowej i odmiennej osobowości każdego człowieka każdy jest wybrańcem losu, bez względu na to gdzie i kiedy się znajduje.
Szczerze pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli można powiedzieć, Panie Krzysztofie Bień. że obydwoje należymy do wybrańców losu, skoro w Teatrze Bolszoj byliśmy. Także pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Ewa Łazowska
Szanowna Pani
Ja też mam jak najlepsze i nie zapomniane wspomnienia z bytności w tym jakże zaszczytnym miejscu jakim jest Bolszoj. Jedynie ubolewałem, nad tym kto bez ograniczeń do niego przychodzić. By cieszyć nim duszę i oczy.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obszerny reportaż telewizyjny na temat restaurowania Teatru Bolszoi nadała niem -austriacka 3Sat, zobacz: Musik-3Sat.de Program następnie uzupełni franc.-niem- TV ARTE +. A gdzie byli polscy znakomici restauratorzy?? Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może, Panie Bień, generalny remont Teatru Bolszoj kultury politycznej w Rosji nie podniesie, ale przynajmniej widzowie , którzy uczestniczą w spektaklach, nie będą się musieli obawiać, że np. sufit teatru zwali im się na głowy. A to już coś. Miałam kiedyś to szczęście, że byłam w tym teatrze i zapewniam Pana, że było to wielkie przeżycie artystyczne, choć z polityką nie miało nic wspólnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy te działania podniosą poziom kultury politycznej w tym kraju. Wątpię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.