Facebook Google+ Twitter

Wielkie otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. Warto go odwiedzić

28 kwietnia otwarto dla zwiedzających Ośrodek Kultury Morskiej, który jest nowym oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego. Z takiej okazji nie można zrezygnować, zwłaszcza że w weekend wstęp do nowo powstałego obiektu był darmowy.

Ośrodek Kultury Morskiej od środka / Fot. Małgorzata Soroka
Przed wejściem musiałam pobrać symboliczny bilet wstępu. Odrębny bilet obowiązywał na wystawę interaktywną, na którą, ku mojemu rozczarowaniu, już nie było miejsc, ale nie zrezygnowałam i udałam się na wędrówkę po dostępnych wystawach.


Zwiedzanie rozpoczęłam od zajrzenia na minitarasPanorama okolic Motławy / Fot. Małgorzata Soroka widokowy mieszczący się przy restauracji na czwartym piętrze (proszę się nie obawiać – jest winda, z której sama korzystałam, nie chcąc w dwie strony przeciskać się wśród tylu zwiedzających). Motława wraz z okolicznymi obiektami, jak zwykle, piękna.

General Carleton W-32 / Fot. Małgorzata SorokaNastępnym moim celem była znajdująca się piętro niżej wystawa czasowa „Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”, która prezentuje największe odkrycia podwodnej archeologii CMM. Nie mogłam wręcz oderwać wzroku od niektórych eksponatów, które dzięki konserwatorom znajdują się w zaskakująco dobrym stanie. Przy wejściu z ogromnej fotografii na płótnie na zwiedzającychDziałko / Fot. Małgorzata Soroka spogląda nurek, w pobliżu znajduje się również ciekawie przygotowany punkt z prezentacją multimedialną, na której można przyjrzeć się wrakom oraz obejrzeć galerię podwodną. Prawie pod koniec zwiedzania tej wystawy trafiłam na coś w rodzaju drewnianej ściany, w której można było poczuć kilka Zapachy z wraków / Fot. Małgorzata Soroka głównie spożywczych zapachów z wraków – naprawdę interesujące doświadczenie... Kawałek dalej można porównać współczesne drewno z tym wydobytym w ramach eksploracji archeologicznej. Od pani pilnującej tego stanowiska dowiedziałam się, że „drobny” kłopot sprawiają im latryny z odkrytych wraków, ponieważ w żaden sposób nie można pozbyć się ich charakterystycznego zapachu, który jest zwłaszcza wyczuwalny podczas nieuniknionego kontaktu z ciepłem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

romana
 • romana
 • 06.05.2012 21:56

Muszę tam wysłać męża z chłopakami, nie ma to jak męska "morska" przygoda. Artykuł przyznam brzmi zachęcająco.

Komentarz został ukrytyrozwiń
klaudia
 • klaudia
 • 06.05.2012 18:47

Bardzo ciekawy artykuł, koniecznie trzeba odwiedzić to muzeum! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie pirat, na którego się natknęłam, był namolny i nieco zdziwiła mnie treść pieczątki, ale byłam w tak dobrym nastroju, że nic nie było mi go w stanie popsuć. Tylko cieszę się, że nie poprosiłam go o fotkę, bo prawdopodobnie zostałabym zbyta tak, jak kilku obcokrajowców, którzy tuż obok mnie z nim rozmawiali... Wiem o wyborze pirata i mam nadzieję, że osobiście go kiedyś spotkam, bo dużo dobrego o nim słyszałam i czytałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
marynistka
 • marynistka
 • 06.05.2012 14:41

Szykuje się kolejna uczta w Szczecinie ;.Szczecin: Dni Morza 2012 od 8 do 10 czerwca
Dni Morza będą odbywać się równolegle do EURO, dlatego najważniejsze imprezy zaplanowano po pierwszych meczach danego dnia.To wszystko będzie przy Walach Chrobrego w centrum Szczecina przy nabrzeżu Odry .Zapraszam jako Szczecinianka gwarantowane nie przeciętne przeżycia..

Komentarz został ukrytyrozwiń
marynistka
 • marynistka
 • 06.05.2012 14:36

Ten wspaniały tekst pani Małgorzaty Soroka warto z tym połączyć :
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

"A podczas późniejszego spacerku brzegiem Motławy napotkałam prawdziwego gdańskiego pirata i nawet się mu dałam ostemplować." - to postać budząca sprzeciw większości gdańszczan, to często agresywny człowiek (zwłaszcza, kiedy ktoś nie da się ostemplować), uprzykrzający codzienne życie mieszkańców i turystów, a szczególnie bolesny jest jego udział w oficjalnych uroczystościach. Nie będę tu podawała jego nazwiska, bo jemu niezdrowo zależy na popularności.
W ubiegłym miesiącu zakończył się konkurs rozpisany przez Miasto Gdańsk - piratem/kaprem, który ma prawo reprezentować Gdańsk jest Krzysztof Kucharski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kapitalne centrum edukacji. Na razie, w fazie rozruchu, niestety wiele rzeczy szwankuje. Byłam z dzieckiem w sobotę - większość najciekawszych punktów była nieczynna. Ale to się zmieni, w poniedziałek mają naprawić i wtedy naprawdę warto tam będzie przyjść:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystyna Stubińska
 • Krystyna Stubińska
 • 06.05.2012 13:04

Bardzo ważne. Na wystawę interaktywną "Ludzie, statki, porty" sprzedawanych jest 50 biletów na godzinę. Warto kupić wcześniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystawa czasowa "Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku" jest dostępna dla zwiedzających Ośrodek Kultury Morskiej do 30.11.2012 roku.
Film dokumentalny o historii archeologii morskiej w Polsce towarzyszący wystawie przesłany przez Centralne Muzeum Morskie można obejrzeć pod adresem http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Pfmr8_JGwK8#!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Polak
 • Marta Polak
 • 05.05.2012 23:15

A więc warto się wybrać całymi rodzinami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.