Facebook Google+ Twitter

"Wielkie piękno" z Europejską Nagrodą Filmową. Triumf Sorrentino w Berlinie

"Wielkie piękno" to najlepszy film 2013 roku - tak uznali członkowie Akademii Filmowej. Obraz Paula Sorrentino otrzymał Europejską Nagrodę Filmową i na gali w Berlinie zgarnął wszystkie najważniejsze statuetki.

Paul Sorrentino, reżyser "Wielkie piękno" to zwycięzca gali w Berlinie. Film Paula Sorrentino otrzymał Europejską Nagrodę Filmową - najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać obraz na Starym Kontynencie. Sorrentino został uznany najlepszym reżyserem roku, a Tony Servillo, odtwórca głównej roli w nagrodzonym dziele, został aktorem roku.

"Wielkie piękno" to film trudny i hermetyczny - nie bez powodu filmy Sorrentino porównywane są do dzieł Felliniego. Obraz opowiada o pisarzu, który zdając sobie sprawę z upływającego czasu, wraca myślami do swojej młodości, wykonując swoisty rachunek sumienia. Główny bohater spaceruje po Rzymie, demaskuje bezwartościowe życie elit i zastanawia się, czym jest sztuka.

Jury, wiedząc, że "Wielkie piękno" skierowane jest do wąskiej grupy odbiorców, postanowiło po raz pierwszy w historii podzielić Europejską Nagrodę Filmową i osobno nagrodzić najlepszą komedię oraz dramat. "Chcieliśmy wyróżnić także te tytuły, który mają potencjał komercyjny, mogą dotrzeć do widzów" - powiedziała Marion Doring z Europejskiej Akademii Filmowej.

Nagrodę w kategorii komedia otrzymało "Wesele w Sorrento" Susanne Bier - film opowiadający o parze po przejściach, która / Fot. EPA/GUILLAUME HORCAJUELO spotyka się na weselu swoich dzieci. Ona jest po chemioterapii i burzy małżeńskiej (dowiedziała się, że mąż ją zdradza), on niedawno pochował żonę. Banalna historia, ale - wg Europejskiej Akademii Filmowej - opowiedziana w niebanalny sposób. Co ciekawe, film jest dość kiepsko oceniany na FilmWebie.

Najlepszą aktorką została Veerle Baetens za rolę w filmie "W kręgu miłości". Taki werdykt jury był niemałym zaskoczeniem, bowiem wszyscy sądzili, że nagrodzona zostanie Barbara Sukova, która zagrała w "Hannah Arendt".

Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymał Francoisa Ozon za film "U niej w domu". Wystąpiła w nim Emanuelle Seignier, żona Romana Polańskiego.

Catherine Deneuve nagrodzono za całokształt dokonań artystycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.