Facebook Google+ Twitter

Wielkie święto muzyki niezależnej w warszawskiej Soho Factory

Atrakcją warszawskiego festiwalu, byli m.in. amerykańska gwiazda rapu Azealia Banks, która wystąpiła w Polsce po raz pierwszy oraz francuski wokalista, Woodkid i nasza Novika.

 / Fot. Wikimedia Commons, Autor: Tim BoddyW ostatni weekend warszawska Soho Factory, w ramach dziewiątej edycji święta muzyki, jakim okrzyknięto FreeFormFestival, gościła miłośników i artystów reprezentujących muzykę niezależną; w koncercie m.in. zagrali: Azealia Banks, Woodkid, Novika, Parachute Youth, Tricky.

Zobacz zdjęcie - amerykańska raperka Azealia Banks była jedną z gwiazd festiwalu (Fot. PAP/Jacek Turczyk) - TVP Info - muzyka niezależna

"Festiwal prezentuje nowoczesną i niezależną muzykę oraz sztukę w środowisku miejskim, a jego celem jest wskazywanie nowych światowych trendów muzycznych i artystycznych" – podkreślają w rozmowie z mediami organizatorzy imprezy, o czym donosi TVP Info.

W trakcie tegorocznej edycji FreeFormFestival w Warszawie, wystąpiły takie gwiazdy, jak: Tricky, Azealia Banks, Woodkid, Novika, Parachute Youth, Hudson Mohawke, SebastiAn, The Toxic Avenger, Kate Boy, Fair Weather Friends, Appart i Miss Kittin.

Brytyjska gwiazda trip-hopu Tricky

Jednym z ważnych punktów imprezy a zarazem atrakcji festiwalu, był występ brytyjskiego artysty trip-hopowego, Tricky'ego. Brytyjski muzyk zaprezentował podczas koncertu, interesujący materiał ze swojej najnowszej płyty, "False Idols".

Zobacz galerię zdjęć Tricky'ego (Fot. Marcin Bąkiewicz/WP) -
WP.PL - Trocki

Atrakcyjny wokalista, nastrojony wyjątkowo śpiącym charakterem, znany z pracy w grupie muzycznej Massive Attac, rozpoczął karierę solową w 1995 roku, kiedy to wydał płytę "Maxinquaye". Natomiast utwory prezentowane w stolicy z płyty "False Idols", wydanej w 2013 roku, to jego już dwunastym albumem.

Tricky z Bristolu (faktycznie Adrian Thaws), w swojej karierze artystycznej współpracował z wieloma, m.in. z Bjoerk, Johnem Frusciante, Alanis Morissette i PJ Harvey. Ten 45-letni muzyk i śpiewak, piszący mroczne teksty i śpiewający szepczącym stylem, przypomina co nieco rapowanie. Wraz z grupą Massive Attack stał się twórcą nurtu muzycznego trip-hop.

Amerykańska raperka Azealia Banks

Inną niezwykle atrakcyjną gwiazdą warszawskiego festiwalu, była amerykańska raperka Azealia Banks. Wystąpiła w Polsce po raz pierwszy. Promowała przy okazji swój album "Broke With Expensive Taste". Azealia Banks - wykształcona w nowojorskiej szkole muzycznej La Guardia, występowała w programach, jako raperka pod pseudonimem "Miss Banks". Azealia uchodzi obecnie w branży i wśród krytyków muzycznych, za jedną z najbardziej elektryzujących i energetyzujących, a jednocześnie bezczelnych postaci artystycznych reprezentujących muzykę niezależną.

Zobacz galerię zdjęć Azealii Banks (Fot. Marcin Bąkiewicz/WP) – WP.PL - Azealia Banks

Szerszą popularność w Ameryce przyniosło jej doskonałe wykonanie utworu "Slow Hands", z repertuaru grupy Interpol, jak również udział w nagrywaniu płyty projektu Major Lazer. Światowy rozgłos zdobyła po wejściu na szczyt rankingu "Cool List" New Musical Express. Wkrótce do sklepów w różnych krajach ma trafić debiutancki album wokalistki "Broke With Expensive Taste". Utwór sprzed dwóch lat pod kryptonimem "212", w którym szczerze i otwarcie śpiewa: "Jestem wulgarną suką", stał się jawną ilustracją charakterystyki artystki, ale też kanonem etycznym i estetycznym wśród największych przebojów 2011 roku.

Francuski wokalista Woodkid

Nie mniej interesujące i atrakcyjne były występy młodych artystów: francuskiego wokalisty i reżysera teledysków, m.in. Lany Del Rey, Take Care Drake'a i Rihanny – Woodkida (z korzeniami polskimi), francuskiego dj-a SebastiAna, Miss Kittin – wokalistki i dj-ki z Paryża, związanej z gatunkiem electroclashu oraz brytyjskiego dj-a Hudson Mohawke'a, a także polskiej wokalistki Noviki.

Zobacz galerię zdjęć Woodkida (Fot. Marcin Bąkiewicz/WP) - WP.PL - Woodkid

Ponadto – równolegle z prezentacjami sławnych reprezentantów muzyki niezależnej, w bogatym programie warszawskiego festiwalu, znalazły się też pokazy filmowe i ciekawe ekspozycje polskiego designu.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

P. Cybruch : ja tylko walczę z niekompetencją. Wyjaśniłem już Panu poprzednio, czym jest prawdziwa niezależność : brak sterowania przez tzw. labels, czy jak inni nazywają "majors" - wielkie wytwórnie płytowe. Ten postulat spełnia obecnie tylko "indie music". Krytyka kościoła, polityków, znamy to do znudzenia. Proszę posłuchać Zappy (lata 60-70), czy punk-rocka /lata 80-te/ . Wtedy to miało powiew świeżości. Majorsi zorientowali się, że można zbijać niezłą kasę na przeklinaniu, obrażaniu i klęciu na polityków, którzy to mają to i tak serdecznie gdzieś. To zwykłe tumanienie ludzi, a chodzi jedynie o kasę. Przedtem robili pieniądze na disko, słodkim popie i infantylnym repertuarze /np Britney Spears/. Teraz w modzie jest mówienie o sobie "suka". Tu leżą pieniądze. Z niezależnością to ma tyle wspólnego, co dziennik tv za komuny z przekazywaniem informacji. A organizatorzy, powtarzający to za nimi dziennikarze ... no wie Pan, mówią co chcą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateusz Jarosz Dzisiaj 14:41
Panie Mateuszu. Jak należy rozumieć, walczy Pan z określeniem "muzyka niezależna", traktując to jako "ewidentną nieprawdę". Otóż, komentatorzy i sprawozdawcy z warszawskiego festiwalu, używają dość często tego określenia, bowiem - jak wspomniałem - wszystkie prezentowane treści festiwalowe, miały taki właśnie charakter. Muzyka niezależna, w odróżnieniu od poważnej, czy tradycyjnej rozrywkowej, ma swoją wyjątkową specyfikę: może uderzać ostrzem krytyki w ekipy rządzące, kościoły i partie polityczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Stanisław Cybruch : rozumiem, czyli ktoś powtarza za kimś innym ewidentną nieprawdę. Szkoda, że w tym łańcuszku "ludzi dobrej woli" nikt nie pofatygował się sprawdzić, czy to co powtarza, ma jakikolwiek sens. Dziękuję za wyjaśnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateusz Jarosz Dzisiaj 10:41
Panie Mateuszu. Dziękuję serdecznie za uwagi. Określenie "muzyka niezależna" - jak rozumiem z dostępnych materiałów na temat warszawskiego festiwalu - wzięło się z nazwania w taki sposób, przez organizatorów i komentatorów imprezy, prezentowanych na nim poszczególnych i wszystkich razem produkcji. Błąd literowy usunięty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem, skąd ta nazwa "niezależna muzyka". Od czego niezależna ? Każdy z tych wykonawców ma kontrakty z dużymi wytwórniami płytowymi. Termin "niezależna" (independent) odnosi się jedynie do tzw "Indie music", która dotyczy kompletnie innych wykonawców, nie związanych z machiną show-bussinessu, np Pomplamoose, Zak Smith, Jack Conte i wielu innych. Tutaj mamy do czynienia z typową, komercyjną produkcją. Proszę również o poprawienie błędu : Tricky był członkiem Massive Attack, a nie Massive Attaca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.