Facebook Google+ Twitter

Wielkie święto teatru. Od 5 do 23 maja

5 maja ruszyło wielkie święto teatru. "Warszawskie Spotkania Teatralne" zapraszają do obejrzenia najlepszych przedstawień z ubiegłego roku. Nie zabraknie też miejsca na wymianę poglądów między aktorami a widzami.

XXVIII Warszawskie Spotkania Teatralne. Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej z Krakowa. Próba spektaklu "Ksiadz Marek" Juliusza Słowackiego . Nz: reżyser Michał Zadara prodczas próby. / Fot. PAP/Andrzej RybczyńskiTo już 29. edycja jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Warszawie. Organizowany od 1965 r. festiwal na stałe zapisał się na mapie kulturalnej Stolicy. W tym roku głównym organizatorem jest Miasto Stołeczne Warszawa oraz Warszawski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. "Głównym nurtem festiwalu jest przedstawienie najciekawszych spektakli teatrów z Opola, Krakowa, Bydgoszczy, Wrocławia, które zostały najlepiej przyjęte przez widzów, lub wyróżniły się swoją tematyką".

Wśród najciekawszych przedstawień znalazły się :" Sklepy Cynamonowe" Białostockiego Teatru Lalek , "Ifigenia. Nowa Tragedia" - Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, "Sprawa Dantona" - Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Dla widzów swoje podwoje otworzyły: Teatr Dramatyczny M. St. Warszawy, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Centralny Basen Artystyczny, Centrum Kultury w Dawnej Wytwórni Wódek Koneser oraz Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera.

Drugim nurtem festiwalu jest przegląd przedstawień teatru lalkowego w Polsce, którego głównym bohaterem będzie Białostocki Teatr Lalek. W jego wykonaniu obejrzymy m. in. "Biegun" - opowieść o poświęceniu, heroizmie i o tym, że marzenia nie zawsze się spełniają tak jak byśmy chcieli.

Równie ciekawie zapowiada się przedstawienie "Fasada" w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek w koprodukcji z Duda Paiva Puppetry and Dance z Amsterdamu, o mrocznej części życia staruszki prowadzącej pensjonat, specjalizującej się w potrawach z własnych gości... Repertuar http://www.29wst.pl/

Ale festiwal to nie tylko przedstawienia. Debaty, spotkania z aktorami, reżyserami, kuratorami teatralnymi.
Jednym z miejsc, w których odbywają się dyskusje i spotkania z ciekawymi gośćmi jest Centrum Festiwalowe 29. WST mieszczące się w miejscu dawnej kawiarni Nowy Świat na rogu Świętokrzyskiej i Nowego Światu 63.

Centrum zainaugurowało swoją działalność koncertem "PARISTETRIS", który rozpoczął się pięć minut przed północą. Mimo późnej pory pomieszczenia Centrum Festiwalowego były wypełnione po brzegi.

Wśród imprez towarzyszących są m. in. "Forum Scenograficzne" - poświęcone spotkaniom praktyków scenografii teatralnej. Ciekawie zapowiada się impreza towarzysząca - " Festiwal ENTER". Jest to promocja działalności teatrów kameralnych, offowych które nie są teatrami miejskimi, ale mającymi swoich wiernych fanów.

Niewątpliwie festiwal jest okazją do wymiany poglądów z twórcami, przyjrzenia się teatrowi od kuchni i zachętą dla tych, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z teatrem. Wśród dodatkowych atrakcji możemy zupełnie bezpłatnie zobaczyć wszystkie filmy Agnieszki Holland, lub skorzystać z organizowanych codziennie w Centrum Festiwalowym na ul. Nowy Świat 63 wykładów, prelekcji i spotkań z ciekawymi gośćmi.

Niestety, nie przewidziano specjalnych zniżek. Według organizatorów Festiwalu, ceny muszą być na poziomie takim, jak w zwykłym teatrze, gdyż przygotowanie spektaklu pochłania wiele czasu i pracy.
Pocieszeniem i zachętą są jednak zniżki dla studentów, młodzieży uczącej się, emerytów i grup zorganizowanych.

Szczegółowy plan wszystkich wydarzeń i atrakcji a także ceny biletów na stronie Organizatorów 29wst.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.