Facebook Google+ Twitter

Wielkie wydarzenie kulturalne - 25-lecie kutnowskiego teatru

Dziewięć monodramów i około 35 premier spektakli w wykonaniu młodych aktorów z Kutnowskiego Domu Kultury. Grupa Teatralna "od jutra" obchodzi w lipcu swój jubileusz, 25-lecie istnienia grupy. Z tej okazji w KDK-u wystąpił już kabaret Przemka Gąsiorowicza, ale to dopiero początek, bowiem najważniejsze i najciekawsze przed nami. Jedno jest pewne: - Grupa Teatralna jest bombowa - stwierdza Robert Kudelski.

Spektakl ""Od jutra nikt...", reżyserii Teresy Mosingiewicz. Premiera odbyła się w 1984 roku w Kutnowskim Domu Kultury. / Fot. Archiwum Grupy Teatralnej "od jutra"Wiadomości24.pl dotarły do osoby, która jako pierwsza zapisała się do Grupy Teatralnej w 1984 roku, kiedy grupa była dopiero zakładana.

- Grupy Teatralnej jeszcze wtedy nie było. Ja przyszedłem tutaj na warsztaty teatralne podczas ferii zimowych, które prowadziła Teresa Mosingiewicz - tłumaczy Darek Sikorski, aktor i reżyser. - Namówiła mnie koleżanka i przyszedłem. Bawiliśmy się w teatrzyk, mówiliśmy sobie wiersze i dopiero, jak wyjechaliśmy ze spektaklem do Rzeszowa to narodził się pomysł, by zmienić to na Grupę Teatralną - tłumaczy kutnianin. Warto zaznaczyć, że prócz Darka były to jeszcze tylko trzy osoby. - Wymyślaliśmy różne, przedziwne nazwy i w końcu zostało „od jutra”. Wtedy już z Rzeszowa wróciliśmy jako Grupa Teatralna „od jutra” - dodaje.

Spektakl "Podwyżka", reżyserii Krzysztofa Ryzlaka. Premiera odbyła się w 2006 roku w Kutnowskim Domu Kultury. / Fot. Archiwum Grupy Teatralnej "od jutra"Pierwszy spektakl grupy grany był przez cztery osoby: Marzenę Bielecką, Grażynę Błaszczyk, Dariusza Sikorskiego i Wojtka Waryszewskiego. - Nasz pierwszy spektakl był złożony z kilku etiud - mówi Sikorski. Sztuka przedstawiana była w sali nr 26 w Kutnowskim Domu Kultury.

Darek Sikorski popisał się w 1985 roku, kiedy to wyreżyserował spektakl podczas Jesiennych Spotkań Teatralnych. Niestety zachorowała wtedy Teresa Mosingiewicz, tamtejsza instruktor grupy. - Z grupą młodych ludzi zrobiłem spektakl, a ponieważ nie miałem żadnego tekstu, scenariusza, więc zrobiliśmy etiudy - wspomina Darek.

Spektakl "Poobiednie igraszki", reżyserii Krzysztofa Ryzlaka. Premiera odbyła się w 2008 roku w Kutnowskim Domu Kultury. / Fot. Archiwum Grupy Teatralnej "od jutra"Później dołączyły do nas kolejne osoby i tak zrodziła się już na dobre Grupa Teatralna "od jutra". W roku 1985 zapisał się Krzysztof Ryzlak, który od 1991 roku regularnie prowadzi młodych aktorów i reżyseruje spektakle. Teresa Mosingiewicz, która od początku zajmowała się grupą jest w tej chwili dyrektorem Kutnowskiego Domu Kultury.

Darek Sikorski zapewnia, że to właśnie dzięki Grupie Teatralnej poszedł na studia teatralne.

Grupa Teatralna jest bombowa

 / Fot. PAP/Stach LeszczyńskiWażnym faktem jest, że do Grupy Teatralnej należał znany wszystkim Robert Kudelski, który gra Michała Brzozowskiego w serialu "Na wspólnej". - Grupa Teatralna była i jest bombowa - informuje Robert Kudelski. - Zajęcia, spektakle sprawiały mi wielką radość. Zawiązały się przyjaźnie i zawsze wspominam Grupę z sentymentem. Tak naprawdę myślę, że w Grupie Teatralnej wszyscy nadal jesteśmy - informuje Wiadomości24.pl Robert Kudelski.

Robert przyszedł do grupy w trzeciej klasie liceum i grał około półtora roku. Potem poszedł na studia. - Nauczyłem się myśleć o teatrze w sposób piękny i szlachetny - mówi aktor.

Na pytanie, co skłoniło Roberta do wstąpienia w szeregi Grupy Teatralnej, odpowiedział: - Poszukiwanie... Teatr to poszukiwanie, więc pomyślałem że Grupa to dobre miejsce - dodał na zakończenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.