Facebook Google+ Twitter

Wielkie zakupy na wielkim bazarze kolejowym

„Wielki bazar kolejowy" prezentuje ponad czteromiesięczną podróż autora koleją przez Azję. Jest to czas pełen przygód, poznawania ludzi, a nade wszystko walki z własnymi lękami i stawianiem czoła nadtaczającym się „kolejowym” problemom.

Wielki bazar kolejowy / Fot. http://www.czarne.com.pl/img/covers/main/wielki-bazar-mala.jpgPaul Theroux jest amerykańskim pisarzem i podróżnikiem, który w 1972 roku zamieszkał w Londynie. Podróżował łącznie, o czym wspomina w książce, dziesięć lat po Europie, Azji i Afryce, ale nigdy nie przyszło mu do głowy, by napisać o tym książkę. Twierdził, że książki podróżnicze są nudne, że w każdej mamy te same opisy piramid, mozaik, rzeźb, świątyń czy miast. Irytowało go, że pisarze ukrywali przed czytelnikiem swoje pożądania, lęki, strach, a nawet rozpacz. Postanowił jednak to zmienić. 19 września 1973 roku wyruszył w czteromiesięczną podróż do Azji i z powrotem koleją transsyberyjską do domu. Wszystko opisał.

Książka zaczyna się na dworcu w Londynie, gdzie autor opisuje jak wsiada w pociąg i wyrusza w podróż. Jego celem jest dotarcie do "Dworca Centralnego w Tokio, po drodze skręcić do Simli, przełęcz Chajber, ruszyć linią łączącą kolej indyjską z cejlońską, dotrzeć do Mandalaj, potem wsiąść do malezyjskiej Złotek Strzały, przez Wietnam przejechać osobowym, i w ogóle wypróbować wszystkie te stare pociągi o kuszących nazwach: Orion Express, Północną Gwiazdę, kolej transsyberyjską". Wiele stacji, miast czy nawet państw przez które podróżował pisarz ma obecnie inne nazwy, bo przypomnijmy cała podróż została spisana w 1973 roku.

Autor przedstawia swoją historię inaczej, otóż opisuje to co powinno czytelnika najbardziej zaciekawić. Nie tworzy kolejnego przewodnika nasączonego opisem zabytków czy muzeów. "Wielki bazar kolejowy" jest opisem historii klienta kolei. Theroux opowiada o stanie technicznym wagonów i ich obsłudze oraz o podejściu do klienta kasjerów na dworcach kolejowych. Uważa, że bakszysz jest w stanie załatwić wszystko na kolei.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.