Facebook Google+ Twitter

Wielkopolska bez tras ekspresowych

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-09-05 08:44

Zachodnia Polska przez długie lata miałaby pozostać bez tras ekspresowych. Rząd nie włączył do programu operacyjnego ,,Infrastruktura i środowisko’’ trasy S-11 i wyrzucił z niego ,,piątkę’’, z Wrocławia przez Poznań na Śląsk.

(L) Wojewoda Tadeusz Dziuba. - Fot. I. Kolasińska Dziś w Warszawie rozpoczynają się konsultacje na temat rządowego programu inwestycji planowanych w latach 2007-2013. Alarm w tej sprawie podnieśli wczoraj politycy PO. Stwierdzili, że ostateczna wersja programu operacyjnego ,,Infrastruktura i środowisko’’ opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, zawiera zapisy niekorzystne dla Wielkopolski i całej zachodniej Polski, które przez długie lata miałyby pozostać bez tras ekspresowych.
W sierpniu wypadły z programu budowy trasy S-11 z Koszalina przez Poznań na Śląsk oraz S-5 z Wrocławia przez Poznań, Bydgoszcz do Gdańska (połączenie z trasą nr 1). Rząd nadał za to wysoki priorytet trasom przebiegającym przez wschodnią część Polski: z Warszawy przez Kielce do Jędrzejowa i z Międzyrzecza Podlaskiego przez Lublin do Rzeszowa.
– Trasy te nie leżą w europejskiej sieci transportowej. Nie ma racjonalnego uzasadnienia dla takiej decyzji – twierdzi poseł Dariusz Lipiński. – Jest tylko jeden argument. Rząd dba tylko o te regiony, w których PiS uzyskał dobry wynik wyborczy – zwraca uwagę poseł PO.

W Poznaniu biją pianę

Jak mówi Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, budowa tras S-5 i S-11 nadal znajduje się w planach i nikt niczego nie zmienił. – One powstaną, ale o terminie rozpoczęcia inwestycji zadecydują fundusze. Rząd uznał, że wyższy priorytet mają dwie inne trasy – z Warszawy do Jędrzejowa i z Międzyrzecza Podlaskiego do Rzeszowa. Protesty wielkopolskich polityków to bicie piany, z którego nic nie wynika – mówi rzecznik. – Za unijne pieniądze można budować jedynie drogi leżące w paneuropejskich korytarzach. S-11 w tym programie nie ma w ogóle, a ,,piątka’’ jest tylko od Poznania do Grudziądza. Ściana wschodnia to najbardziej opuszczony w kraju region i rząd uznał, że trzeba to zmienić. Protesty Platformy traktuję jako element kampanii wyborczej.

Oszukana Wielkopolska

Trasa S-5 ma połączyć cztery ważne, ale źle skomunikowane metropolie. Dziś na przykład jazda samochodem z Poznania do Wrocławia jest przedsięwzięciem niebezpiecznym. Trasa S-11 łączy Śląsk z morzem, a Wielkopolskę z północą i południem kraju.
– Skoro inwestycje te wypadły z programu na lata 2007-2013, to najwcześniej będą budowane w latach 2013-2020. Wielkopolska została oszukana – mówi poseł Lipiński. Dziś składa interpelację do ministra transportu, żądając wyjaśnienia, jakimi argumentami kierował się rząd. Chce też wiedzieć, czy możliwe jest jeszcze wprowadzenie zmian do rządowych dokumentów.
Wielkopolscy działacze Platformy obawiają się, że skoro wcześniej powstaną inne trasy, region pozostanie białą plamą na transportowej mapie Polski. Nie będzie potem powodu, by budować ,,piątkę’’ i ,,jedenastkę’’, region pozostanie na uboczu.

Posłowie PiS zainteresowani

Marek Woźniak prosi wszystkich posłów, by lobbowali na rzecz szybkiej budowy obu tras ekspresowych. Wielkopolscy politycy zamierzają używać takich argumentów, jak potrzeba budowy w pierwszej kolejności tras prowadzących z zachodu na wschód. Jeżeli rząd skoncentruje się na ,,ścianie wschodniej’’, w dalszym ciągu trudno będzie zachęcić kogokolwiek, by przyjeżdżał do Polski. Tomasz Górski, poznański poseł PiS, twierdzi, że akcje protestacyjne organizowane przez PO nic nie zmienią, bo nikt w Warszawie ich poważnie nie potraktuje. Trzeba postąpić inaczej. – Wybiorę się do ministra transportu i spróbuję przekonać, jak ważne dla całego regionu są obie trasy, jak bardzo wszystkim na nich zależy. Wezmę ze sobą innych wielkopolskich posłów PiS, szczególnie z tych miast, przez które trasy przebiegają – obiecuje poseł.D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.