Facebook Google+ Twitter

Wielkopolska mniejsza o połowę?

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-07-31 07:24

Dziewięć wielkopolskich powiatów w nowym województwie środkowopolskim i jeden w środkowopomorskim. To realny plan czy wybujałe ambicje lokalnych polityków przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi?

Kaliscy radni ostatnio jednogłośnie poparli uchwałę wspierającą działania Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Województwa Środkowopolskiego z siedzibą w Kaliszu. Działa ono od 1998 roku, od momentu utworzenia nowej mapy administracyjnej kraju. Wtedy też zlikwidowano województwo kaliskie. Stowarzyszenie chce utworzenia województwa środkowopolskiego w skład którego, oprócz powiatu kaliskiego, wchodziłyby także powiaty: koniński, kolski, turecki, ostrzeszowski, kępiński, ostrowski, pleszewski i słupecki. Wielkopolska może stracić też powiat złotowski, który miałby zostać włączony do województwa środkowopomorskiego. Radni kaliscy bardzo ostro wypowiadają się przeciw administracyjnej podległości pod Poznań jako stolicy Wielkopolski. - Fot. A. Szozda

Kaliszowi źle z Poznaniem

Radni kaliscy bardzo ostro wypowiadają się przeciw administracyjnej podległości pod Poznań jako stolicę Wielkopolski. W uzasadnieniu do uchwały kaliskiej rady miasta czytamy miedzy innymi: ,,Nasze miasto i region obejmujący Wielkopolskę Południowo-Wschodnią i Ziemię Sieradzką rozwijają się wolniej, gdyż są słabiej wyposażone w środki na rozwój infrastruktury technicznej, ochronę zdrowia i środowiska, edukację i kulturę. Pod sztandarem reformy administracyjnej, która według obietnic jej autorów miała wyrównywać różnice rozwojowe i prowadzić do sprawiedliwego podziału środków, następuje drenaż naszego miasta i regionu.”
Czy problem ,,drenażu’’ Kalisza i Ziemi Kaliskiej pojawia się przypadkowo tuż przed wyborami samorządowymi?
Kazimierz Pałasz, prezydent Konina nie ma złudzeń i widzi tu bardziej polityczne ambicje niż realne postrzeganie sytuacji gospodarczej i możliwości tego regionu:
– Wszelkie zmiany administracyjne wymagają społecznej konsultacji, a nie arbitralnego podejścia typu ,,teraz ja mam pomysł’’. Nikt nas, jako samorządu miasta, o zdanie w tej sprawie nie pytał. Dla Konina tego typu plan jest nie do przyjęcia. Są to niczym nieuzasadnione ambicje kaliskiego samorządu – podkreśla K. Pałasz. – Odnosząc się do pomysłu kaliskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Regionu i utworzenia Województwa Środkowopolskiego – też moglibyśmy stwierdzić, że Konin również może być stolicą ,,takiego’’ województwa, bo dlaczego nie?! Tak więc z całą stanowczością stwierdzam, że jako samorząd jesteśmy przeciwni takiemu rozwiązaniu i nie będziemy popierać kaliskiej inicjatyw – dodaje K. Pałasz.

Nie są liderem

Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza, dużo ostrożniej niż jego koledzy z rady miasta wyraża się na temat powołania województwa środkowopolskiego. Trudno mu się dziwić, skoro wszystkie opracowania gospodarcze wskazują subregion kaliski jako jeden z najsłabszych w Wielkopolsce. Z najnowszego raportu ,,Sukces rozwojowy polskich województw’’, opracowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, jasno wynika, że wśród pięciu wielkopolskich subregionów jedynie pilski cechuje się porównywalnie tak niską dynamiką rozwoju.
Jednak zdaniem Janusza Pęcherza: – Kalisz w ostatnich dwóch latach dynamicznie się rozwija, mimo że posiada jedynie status miasta powiatowego.

Złotów chce nad morze?

Od Wielkopolski odłączony może zostać także powiat złotowski. W Sejmie w tym roku czytano obywatelski projekt zmiany administracyjnej mapy kraju i utworzenia województwa środkowopomorskiego. W projekcie tym do województwa ze stolicą w Koszalinie włączony miałby zostać powiat złotowski.
– W całym powiecie złotowskim zbieraliśmy podpisy pod tym projektem. Nie wiem dokładnie z jakim spotkało się to odzewem, ale poparcie z całą pewnością było – zapewnia Piotr Kroll, zastępca prezydenta Koszalina ds. rozwoju.
– Zgodziliśmy się na włączenie nas do zachodniopomorskiego, jedynie dlatego, że rząd zapewniał nas, że po dwóch latach będziemy mogli dość dowolnie wyrazić swoją opinię i ewentualnie zażądać zmian. Teraz ich żądamy – mówi P. Kroll.
Gorący okres przed wyborami do samorządów zmusza polityków do spolegliwości względem pomysłodawców utworzenia kolejnych województw. Za są Samoobrona i PiS. Nawet Jan Maria Rokita z PO stwierdził, że każda taka inicjatywa ,,wymaga zastanowienia’’.

Jak dokonać zmiany?

Podział terytorialny Polski zmieniał się od II wojny światowej pięciokrotnie. Ostatnia zmiana miała miejsce 1 stycznia 1999 r., tworząc 16 województw. Powołanie nowych możliwe jest jedynie w drodze ustawy. Projekt utworzenie nowego województwa może zgłosić 15 posłów lub 100 tys. obywateli. Najprawdopodobniej taka zmiana zostałaby poprzedzona referendami w zainteresowanych zmianami powiatach.
Kalisz w tyle
Raport ,,Sukces rozwojowy polskich województw’’ opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową pokazuje, że wskaźnik dynamiki daje subregionowi kaliskiemu: 3 miejsce (na pięć) w zakresie gospodarki, 5. miejsce w infrastrukturze technicznej, 4. miejsce, jeżeli chodzi o kapitał ludzki, 4. w kategorii warunków życia oraz ostatnie – piąte w funkcjonowaniu samorządów.
Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest pozostanie w obecnych strukturach, gdzie Poznań jest naturalną stolicą Wielkopolski lub powrót do układu, kiedy Konin był też województwem – twierdzi Kazimierz Pałasz, prezydent Konina.
Andrzej REMBOWSKI - Gazeta Poznańska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.