Facebook Google+ Twitter

Wielkopolska nie chce już dalszych rządów PiS

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-10-22 11:38

Wszystkie sondaże przed-wyborcze pokazywały, że Platforma Obywatelska wygra w Wielkopolsce, a najwyraźniej w Poznaniu. To się sprawdziło, jednak nikt nie przewidział, że wygrana będzie aż tak spektakularna

Poznań
okręg nr 39
Frekwencja:
66,83% (miasto 69,08% powiat 61,77%)

Wyniki:
Platforma Obywatelska 58,53%
Prawo i Sprawiedliwość 21,10%
Lewica i Demokraci 12,70%
Polskie Stronnictwo Ludowe 5,41%
Liga Polskich Rodzin 0,99%
Polska Partia Pracy 0,67%
Samoobrona 0,59%

PO zdeklasowała PiS, osiągając ponad połowę głosów w regionie. To klęska rządzącego przez ostatnie dwa lata ugrupowania.

Poznaniaków najbardziej interesował pojedynek kandydatów z numerami jeden na listach PO i PiS. Jak wiemy, Jarosław Kaczyński wystawił wicepremier i minister finansów Zytę Gilowską do startu w Poznaniu, by zachęciła pragmatycznych poznaniaków do głosowania na PiS. Nic z tego nie wyszło. Uzyskała 10 procent głosów, podczas gdy jej rywal 30 procent. Niespodzianką jest także zwycięstwo Krystyny Łybackiej nad Tomaszem Lewandowski z poznańskiej listy LiD. Okazało się, że "odświeżanie" lewicy przez centralę w Poznaniu nie działa.

Tak jak wskazywały sondaże, mimo dobrego wyniku PSL w całej Polsce i w naszym regionie, w Poznaniu formacja ta nie uzyskała na tyle dobrego wyniku, by zdobyć mandat poselski. Stało się tak mimo że poznańską "jedynką" tej partii był znany i ceniony profesor Jerzy Smorawiński.

Poza parlamentem znalazły się Samoobrona i LPR, co oznacza, że nie zobaczymy w ławach poselskich ani Renaty Beger, ani Józefa Pilarza, który po odejściu z Samoobrony, wrócił na łono tej partii tuż przed wyborami.
Małgorzata Linettej
Jak podaje PAP, w okręgu poznańskim najwyższym poparciem cieszyła się PO 58,60 proc., przed PiS 21,04 proc. i LiD 12,63. Próg w okręgu przekroczył jeszcze PSL 5,45 proc. głosów, ale ze względu na metodę liczenia głosów nie zdobędzie mandatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.