Facebook Google+ Twitter

Wielkopolska: Otwarcie kopalni gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-30 09:48

W Roszkowie pod Jarocinem w Wielkopolsce zostanie uroczyście otwarta kopalnia gazu ziemnego. Jego zasoby szacowane są na 20 lat.

Złoża gazu ziemnego w Roszkowie zostały odkryte dwa lata temu. Odwiert, z którego wydobywany jest surowiec, sięga 3 tysięcy metrów. Zanim gaz trafi do mieszkań przechodzi długą drogę uzdatniania. Jest m.in. schładzany i osuszany. Później przesyłany jest 7 kilometrowym gazociągiem do Radlina a stamtąd do całego kraju.

Instalacja w Roszkowie jest bezobsługowa. Wszystkim sterują komputery. Po kilku latach eksploatacji zapadną decyzje co do dalszych prac poszukiwawczych na złożu. Budowa instalacji w Roszkowie trwała 2 lata.

Wprawdzie w porównaniu do innych polskich złóż pole gazowe pod Jarocinem nie jest duże, ale jego zasoby szacuje się na ok. 20 lat. Dziś odbędzie się tam przecięcie wstęgi, poświęcenie i symboliczne zapalenie świeczki. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz amerykańskiej spółki Fx Energy Poland, czyli - wpółudziałowcy kopalni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.