Facebook Google+ Twitter

Wielkopolska: Wicemarszałkowie województwa zaprzeczają współpracy z SB

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-07 17:01

Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, wielkopolscy wicemarszałkowie: Leszek Wojtasiak z PO i Wojciech Jankowiak z PSL byli w latach osiemdziesiątych współpracownikami służb specjalnych. Obydwaj zaprzeczają temu.

Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak uważa, że jest jeszcze za wcześnie na decyzje polityczne. Zapowiedział, że zwróci się do dyrektora poznańskiego oddziału IPN z prośbą o szczegółowe informacje w tej sprawie. Marszałek chciałby się także dowiedzieć, czy jest prowadzone postępowanie przygotowawcze w sprawie złożonych przez samorządowców oświadczeń lustracyjnych. Marek Woźniak zaznaczył, że dopiero udowodnienie komuś kłamstwa lustracyjnego może spowodować utratę stanowiska i zakaz kandydowania.

Wicemarszałek Wielkopolski Wojciech Jankowiak jest zaskoczony informacjami Instytutu Pamięci Narodowej. Radiu Merkury powiedział, że pod koniec lat 80-ych był pracownikiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i żadnych kontaktów z SB nie miał. Podkreśla, że w złożonym oświadczeniu lustracyjnym - w zgodzie z sumieniem - napisał, że nie był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

Oburzony informacjami o współpracy z tajnymi służbami PRL jest wicemarszałek Wielkopolski Leszek Wojtasiak.

Według historyków IPN obecny samorządowiec Platformy Obywatelskiej miał być tajnym współpracownikiem służb Ludowego Wojska Polskiego w latach stanu wojennego.

Wicemarszałek Wojtasiak wyjaśnia, że pełnił wtedy służbę w Bydgoszczy w wojskowej straży pożarnej. Pracował wówczas w kilkuosobowej ekipie przy pasie startowym i zabezpieczeniu jednostki.Leszek Wojtasiak zapowiada oddanie sprawy jego domniemanej współpracy do sądu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.